Снегулки од бел сјај - мали канти за мали раце

Го исплашувате јазикот, ги затворате очите и ја навалувате главата кон небото додека почнуваат да паѓаат големи масни снегулки. Нека падне снег, нека падне снег! Тоа е она што мојот син го зборува последниот месец сега. Добро ми е што чекам уште малку пред да ги видам снегулките како летаат. Без разлика дали го сакате или мразите снег или живеете некаде каде што никогаш нема да има снег, сепак можете да научите како да направите домашен лигите од снегулки со децата! Правењето лигите е одлична зимска тематска активност.

КАКО ДА НАПРАВИТЕ ДОМАШНА СЛАЈМ СНЕГУЛЦА

ЛИГИ КОИ ПАЃААТ ОД НЕБОТО

Ново паднато ќебе од снег, големо меки снегулките кои постојано паѓаат низ воздухот и омилениот домашен рецепт за слуз се совршени за зимска попладневна активност. Немате снег, 80 степени и сончево? Без грижи, сѐ уште можете да создадете снежна бура во кујната или училницата со нашиот домашен рецепт за лигите од снегулки!

Изработката на лигите е уште позабавна кога ќе додадете креативни зимски теми како снегулки. Имаме доста рецепти за снежни лиги да споделиме, и секогаш додаваме повеќе. Нашиот рецепт за лигите со сјајна снегулка е уште еден НЕВЕРОЈАТЕН рецепт за лигите што можеме да ви покажеме како да го направите. КАРТИЧКИ ЗА РЕЦЕПТ

БЛЕСКАТ СЛАЈМ СНЕГУЛК

Овој забавен зимски лигите користи боракс во прав како активатор на лигите. Сега, ако сакате наместо тоа да користите течен скроб или солен раствор,можете да користите еден од нашите други основни рецепти користејќи течен скроб или солен раствор.

ПОРАБОТКИ:

  • 1/4 лажичка боракс во прав {најдена во ходникот со детергент за перење алишта}.
  • 1/2 шолја Clear Washable School Leap PVA
  • 1 шолја вода поделена на 1/2 шолји
  • Сјај, конфети од снегулка

КАКО ДА НАПРАВИТЕ СЈАЈ ЛИГА ОД СНЕГУЛК

ЧЕКОР 1. Додадете лепак и 1/2 шолја вода во сад и измешајте ги заедно.

ЧЕКОР 2. Измешајте здрава количина конфети од снегулки и блескави по желба. Погрижете се да не додавате премногу, инаку поголема е веројатноста да ви се распадне слузот поради тоа што конфетите ќе ви пречат.

Имате вентилатор на Frozen? Ова е совршено за да се комбинира и со омилен филм !

ЧЕКОР 3. Измешајте 1/4 лажичка боракс во прав во 1/2 топла вода за да го направите вашиот раствор за активатор на лигите.

Боракс во прав измешан со топла вода е активатор на лигите што создава гумена, лигава текстура со која едвај чекате да си играте! Многу е лесно да го подготвите овој домашен рецепт за лигите штом ќе го добиете.

ЧЕКОР 4. Додадете го растворот од боракс во смесата со вода и лепило. Добро комбинирајте.

Веднаш ќе видите дека се соединува. Ќе изгледа жилаво и грутка, но тоа е во ред! Извадете го од садот и поминете неколку минути месејќи ја смесата заедно. Можеби имате преостанат раствор од боракс кој можете да го фрлите.

Секогаш препорачуваме да го замесите вашиот слуздобро по мешањето. Месењето на лигите навистина помага да се подобри нејзината конзистентност.

ПРЕЛЕПНИ? Ако вашата слуз се уште е премногу леплива, можеби ќе ви требаат уште неколку капки раствор од боракс. Секогаш можете да додавате, но не можете да одземете . Колку повеќе раствор за активатор додадете, толку поцврстата лига ќе стане со текот на времето. Наместо тоа, погрижете се да потрошите дополнително време за месење лигите!

ПРАВЕТЕ ГО НЕВЕРОЈАТНИОТ СНЕГУЛК СЈАЈ ЛИГА ОВАА СЕЗОНА!

Кликнете на фотографиите подолу за повеќе прекрасни зимски идеи за децата.

Рецепти за снегулки Зимски занаети Активности со снегулки Зимски научни експерименти
Скролај на врв