23 Aktivitete argëtuese parashkollore në oqean - kosha të vogla për duar të vogla

Krijoni një temë argëtuese të oqeanit parashkollor në klasë ose në shtëpi me këto aktivitete të thjeshta shkencore të oqeanit dhe vepra artizanale të oqeanit. Aktivitetet e thjeshta shkencore parashkollore i inkurajojnë fëmijët të mësojnë dhe të eksplorojnë botën përreth tyre, duke përfshirë oqeanet tanë të mahnitshëm!

Tema e Oqeanit Parashkollor

Ne na pëlqen të vizitojmë oqeanin dhe kemi fatin të të jetë në gjendje të shkojë çdo vit! Edhe nëse nuk keni mundësinë të shkoni në plazh, prapë mund të argëtoheni me këto aktivitete me temë plazhi dhe oqeani.

Ne na pëlqen të ndajmë aktivitete të thjeshta shkencore që fëmijët e vegjël mund t'i marrin vërtet dhe t'i shijojnë. Aktivitetet tona të preferuara të oqeanit përfshijnë gjithashtu shumë projekte lojërash praktike! Aktivitetet tona janë zakonisht të thjeshta për t'u vendosur, të lira dhe të lehta për t'u ndarë me fëmijët.

Ka kaq shumë aktivitete të oqeanit për t'u eksploruar! Shikoni të gjitha idetë tona argëtuese më poshtë për lehtësi Luajtja dhe mësimi i oqeanit!

Aktivitetet me temën e oqeanit shoqërohen gjithashtu mirë me Aktivitetet tona të Ditës së Tokës për parashkollorët! Mësojini fëmijët se si të kujdesen për Tokën tonë, e cila përfshin oqeanet dhe kafshët e mrekullueshme të detit!

Përmbajtja
 • Tema e Oqeanit Parashkollor
 • Kliko këtu për Paketën tuaj Oqeanike FALAS të printueshme!
 • Aktivitete të mrekullueshme të oqeanit për parashkollorët
  • Aktivitete ndijore të oqeanit
  • Aktivitetet e shkencës së oqeanit
  • Zije të oqeanit
 • Më shumë aktivitete me temën e oqeanit
  • MATEMATIKA ME GOACË DETI
  • DIYPISHINË E PREKJES
  • EKSPERIMENTI I SHKENCËS SË OCEANIT FIZZY
 • Paketa e Printueshme e Aktiviteteve të Oqeanit

Klikoni këtu për Paketën tuaj Ocean të printueshme FALAS!

Aktivitete të mrekullueshme të oqeanit për parashkollorët

Fillimisht ne filluam me vetëm gjashtë ide tema të oqeanit, por tani kemi mbi 16 ide për një temë nën det.

0>Ne i kemi ndarë këto aktivitete argëtuese dhe të lehta parashkollore të oqeanit në 3 grupe për ju; ndijor tema e oqeanit, shkenca e oqeanit dhe zanatet e oqeanit. Klikoni mbi titujt e mëposhtëm për listën e plotë të furnizimeve dhe udhëzimet hap pas hapi për çdo aktivitet oqean.

Aktivitetet ndijore të oqeanit

OCEAN SLIME

Receta jonë e bërë në shtëpi për slime oqeanike është një e preferuar e vërtetë, me shkëlqimin dhe ngjyrën e oqeanit. Plus, bërja e llumit të oqeanit është gjithashtu një mësim i mrekullueshëm i kimisë për fëmijët!

SAND SLIME

Një tjetër recetë e mrekullueshme për zhul, kjo zhul rëre mund të bëhet me rërë plazhi ose rërë artizanale! Ky është një aktivitet shkencor praktik praktik për një temë parashkollore nën det. Shikoni videon!

TEMA OCEAN FLUFFY SLIME

Ky është slime me gëzof më të mirë ndonjëherë për shkencën e oqeanit me fëmijë! Receta jonë e lehtë për t'u bërë me zhul me gëzof është kaq e shpejtë dhe e thjeshtë, saqë ju do të grumbulloni grumbuj të zhulit më të lehtë dhe më të fryrë që keni parë ndonjëherë. Dekoroni me guacka dhe gurë të çmuar ose krijesa të vogla deti plastike! Shikoni videon!

PLAZHI NE NJE SHIHE

Çfarë lloj gjërash bëjnëe gjeni ne plazh? Bëni një shishe argëtuese ndijore me një temë plazhi. Shishet e zbulimit shkencor janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të eksploruar duart e vogla!

OCEAN SENSORY BOTTLE

Këtu është një version tjetër i shishes sonë popullore me shkëlqim që është argëtuese për fëmijët e vegjël për ta bërë dhe eksploruar.

KOSHA E OCEANIT SENSOR

Ky aktivitet argëtues parashkollor i oqeanit do t'i mbajë fëmijët të angazhuar me të vërtetë pasi ata çlirojnë krijesat e detit nga oqeani i akullt dhe i ngrirë! Mësoni rreth formave të ndryshme të materies me këtë aktivitet të thjeshtë shkencor të shkrirjes së akullit!

OCEAN NE NJË SHIHE

Eksploroni 3 mënyra për të krijuar oqeanin tuaj të mrekullueshëm dhe të gjallë në një shishe. Një tjetër variacion argëtues i shishes sonë ndijore të oqeanit lart! Shikoni videon!

Aktivitete shkencore të oqeanit

VALËT E OCEANIT NË NJË SHIHE

Krijoni valën tuaj qetësuese të oqeanit në shishe dhe eksploroni gjithashtu densitetin e lëngut!

A MUND TË SHKRINI NJË GOACË?

Zbuloni se çfarë ndodh me lëvozhgat kur i shtoni në uthull. Mësoni se nga çfarë janë bërë lëvozhgat dhe si duhet t'i mbrojmë oqeanet tona!

EKSPERIMENTI I DENDËSISË SË UJIT KRIPI

Pse mund të mos hyni në të gjithë shkencën që qëndron pas këtij eksperimenti me vezë lundruese, është një argëtim mënyrë për të folur se si oqeani përmban ujë të kripur dhe jo ujë të ëmbël. Shikoni videon!

SI FRYMËROJNË PESHQIT?

Një eksperiment i thjeshtë për t'u vendosur që do t'u tregojë fëmijëve tuaj se si peshqit marrin frymë nën ujë! Kompletuar me një të lehtë për tëkuptoni shpjegimin e koncepteve.

SI PLOTON SHOKËT?

Ose pse peshkaqenët nuk fundosen në oqean? Mësoni se si këta peshq të mëdhenj qarkullojnë nëpër oqean me këtë aktivitet të thjeshtë shkencor të oqeanit.

Shikoni më shumë aktivitete të mrekullueshme të javës së peshkaqenëve këtu.

SI LËVIZ NJË kallamar?

Disa furnizime të thjeshta i ndihmojnë fëmijët të shohin dhe të kuptojnë se si një kallamar lëviz nëpër oqean!

FAKTE ZËFTUESE RRETH NARWHALS

Mësoni për njëbrirëshit e mahnitshëm të detit, Narwalët me këto aktivitete argëtuese dhe të lehta STEM. Plus, ne ndajmë me ju fakte zbavitëse që kemi zbuluar për Narwhals.

EKSPERIMENTI BLUBBER

Si qëndrojnë të ngrohta balenat? Hetoni këto krijesa të shkëlqyera me një eksperiment klasik shkencor!

KUQELA DETI KRISTAL

Mësoni si të rritni kristale boraks në guaska deti për një projekt të mrekullueshëm të oqeanit për fëmijë! Rritja e kristaleve është një aktivitet i shkëlqyeshëm kimik për fëmijët që të mësojnë rreth tretjes së një lëndë të ngurtë në një lëng dhe tretësirat e pezullimit. Zakonisht, ju rritni kristale me pastrues tubash, por këtë herë ne përdorëm guaska për të demonstruar procesin.

Ocean Crafts

Starfish CRAFT

Bëni vetë yjet e detit ose yjet e detit me recetën tonë të thjeshtë të brumit të kripës. Mësoni rreth këtyre krijesave të mahnitshme të detit ndërsa modeloni tuajat për t'i mbajtur.

Klikoni këtu për aktivitetet tuaja FALAS të Oqeanit të Printueshëm!

KËNDULL DESHT TË NDIZSHTARËSCRAFT

Bëni një kandil deti argëtues DIY që do të shkëlqejë në errësirë, ngjashëm me kandil deti në oqean. Mësoni fakte zbavitëse për kandil deti dhe se si ata në të vërtetë nuk janë peshq.

PIKTURË E KRIPËS SË OCEANIT

Kombinoni një përbërës popullor kuzhine dhe pak fizikë për art dhe shkencë fantastike që të gjithë me siguri do ta duan! Madje, merre këtë aktivitet oqean jashtë në një ditë të bukur.

Më shumë aktivitete me temën e oqeanit

MATEMATIKA ME GOACIONET

Masni, renditni dhe klasifikoni të gjitha llojet e ndryshme të guacave të detit . Eksploroni konceptet matematikore të modelit dhe madhësisë për këtë mësim praktik të matematikës nën det për parashkollorët.

PISHINË DIY TOUCH

Është më e lehtë nga sa mund të mendoni! Kam përdorur një kuti qumështi për të krijuar këtë pishinë me prekje me temë oqeani dhe preva pjesën e sipërme, kështu që mbeta me një kuti drejtkëndëshe me një fund të hapur. Fundjavën e kaluar shkuam në plazh për një ditë familjare dhe mendova se do të ishte kënaqësi të mblidhja sende nga plazhi për t'i sjellë në shtëpi. Gjetëm predha, gurë, xhama deti dhe lloje të ndryshme alga deti. Ne gjithashtu sollëm në shtëpi rërën e plazhit për zhulin tonë të rërës.

Për shtresën e parë të kartonit të qumështit , shtova rërë, disa lëvozhga dhe ujë. Pasi ngriu, e përsërita procesin në shtresa të vogla derisa të mbushja enën. Rëra ishte vetëm në shtresën e poshtme.

Pasi kartoni juaj të jetë ngrirë plotësisht , mund ta grisni kartonin. Vendoseni në një enë ose kosh për të kapurujë të shkrirë. Përdorni shishe shtrydhëse, pikatore për sy dhe lugë për të ndihmuar në shkrirjen e akullit dhe gërmimin e thesarit të plazhit!

Shikoni bllokun e shkrirë të akullit. Duket si një skenë mini plazhi dhe rëra ishte një shtesë e përsosur për t'ju bërë të ndiheni sikur jeni ende në oqean.

Ajo që mbeti nga kulla jonë e akullit të oqeanit ishte një paraqitje e bukur e oqeanit. Ne kishim pishinën tonë të vogël me prekje! Shtrova një tabaka, darë dhe një xham zmadhues që të mund të shikonim, ekzaminonim, ndjenim dhe madje nuhasim gjetjet tona të plazhit! Shtoni disa libra plazhi dhe eksploroni!

EKSPERIMENTI I SHKENCËS SË OCEANIT FIZZY

Eksperimenti me sodë buke dhe uthull është gjithmonë argëtues! Thjesht groposa guacat dhe disa yll deti plastik nën sodë buke. I dhashë fëmijës tim tasa të vegjël me uthull ngjyrë të verdhë, jeshile dhe blu dhe një pikatore për të ngjyrosur oqeanin e tij dhe për të gjetur jetën e detit!

Mezi pres të kthehem sërish në plazh këtë vit dhe të flasim edhe më shumë për atë që kemi mësuar! Ne planifikojmë të bëjmë një lundrim zbulimi nga Woods Hole këtë vit, një orë balene dhe sigurisht shumë shëtitje në plazh.

Vera është një mundësi e mrekullueshme për aktivitete shkencore të oqeanit. Nuk keni planifikuar ndonjë udhëtim në plazh? Predhat nga dyqani i artizanatit, rëra me ngjyrë natyrale dhe alga deti nga dyqani i ushqimeve të specializuara do t'ia dalin mirë!

Paketa e Printueshme e Aktiviteteve të Oqeanit

Nëse po kërkon të kesh të gjithaaktivitetet tuaja të printueshme në një vend të përshtatshëm, plus fletë pune ekskluzive me temë oqeani, Paketa jonë e projektit Ocean STEM është ajo që ju nevojitet!

Lëviz në Krye