Receta për brumin e xhenxhefilit - kazanët e vegjël për duar të vogla

Kjo është pjekja e biskotave apo përgatitja e brumit të lojës! Pavarësisht nëse ju pëlqen të gatuani biskota me kek me xhenxhefil, jeni duke planifikuar një mësim me temën e kek me xhenxhefil, ose thjesht ju pëlqen çdo gjë me aroma, receta jonë më e re e brumit të kek me xhenxhefil është përgjigjja. Recetat tona të brumit janë shumë të njohura dhe këtë vit doja të krijoja një brumë me xhenxhefil. Shijoni lojën ndijore aromatik të bukës së xhenxhefilit këtë sezon!

SI TË BËNI BURËN PLAY BRUTË GJINHELLE

AKTIVITETET E PLAYBUMIT

Playdough është një shtesë e shkëlqyer për aktivitetet tuaja parashkollore! Madje, krijoni një kuti të zënë nga një top brumë me xhenxhefil të bërë në shtëpi, një gjilpërë të vogël dhe pajisje shtesë për prerjen e një brumi me xhenxhefil.

Shikoni më shumë aktivitete argëtuese të brumit!

ZGJEROHET KOHËN E LOJËS ME MATEMATIKA:

 • Kthejeni brumin e lojës në një aktivitet numërimi dhe shtoni zare! Rrokullisni dhe vendosni sasinë e duhur të artikujve në brumin e xhenxhefilit të burrave!
 • Bëni atë një lojë dhe fiton i pari në 20!
 • Ose kapni fletët tona falas të matematikës më poshtë për të praktikuar numrat 1 deri në 10…

FLETË PUNE FALAS për matematikën e Krishtlindjeve

RECETA PËR PLAYBRUKË TË KËSHILLAVE

Dëshironi të dini se si për të bërë brumë me xhenxhefil pa gatuar? Shikoni recetën tonë pa gatuar për brumin!

Përbërësit:

 • 1 filxhan kripë
 • 2 gota ujë
 • 4 lugë vaj
 • 2 lugë krem ​​tartari
 • 1 lugë gjellexhenxhefil i bluar
 • 2 lugë kanellë
 • 2 filxhanë miell

SI TË BËJMË BRUTË PLAY GENXHER

HAPI 1. Bashkoni kripën, ujin, vajin, kremin e tartarit, xhenxhefilin dhe kanellën në një tenxhere mesatare dhe gatuajeni në zjarr mesatar derisa të fillojë zierja.

HAPI 2. Shtoni miellin dhe ulni zjarrin duke e trazuar fort derisa brumi të largohet nga anët e tenxheres dhe të fillojë të formojë një top.

Mund të duket se ka copa të vogla mielli që nuk përzihen, por këto do të përzihen gjatë zierjes. (Mendojmë se brumi duket si fasule të fërguara!)

HAPI 3. Hiqeni nga zjarri dhe vendoseni në letër pergamene ose letër dylli. Lëreni të ftohet shkurtimisht.

HAPI 4. Gatuani mirë, duke u argëtuar duke u rrotulluar dhe me grusht. Kjo do të përzihet në copat e vogla të miellit.

KËSHILLA: Ruajeni brumin e xhenxhefilit në një enë hermetike në frigorifer. Lëreni të vijë në temperaturën e dhomës përpara se të luani.

MË SHUMË AKTIVITETET ARGËZUESHME TË BOKËS SË Xhenxhefilit

 • Bëni pak slime elastike me xhenxhefil me boraks.
 • Përndryshe, provoni këtë slime ushqimore aromatike me xhenxhefil.
 • Luaj këtë lojë zbavitëse njeriu me kek me xhenxhefil të printueshëm.
 • Krijo një shtëpi me xhenxhefil me ngjyra prej letre.
 • Bëni burra me xhenxhefil kristali me boraks ose kripë (shih më poshtë).
 • Shikoni kek me xhenxhefil që shpërndahet dhe më shumë…
Slime ushqimore GingerbreadGingerbread I SpyShtëpia 3D GingerbreadEksperimentet shkencore të GingerbreadNjeriu i kripur GingerbreadGingerbread Playbdough

BËRË BRUAN PLAY GINGERBREAD PËR PUSHIMET

Click ose në lidhjen për më shumë aktivitete të thjeshta të Krishtlindjeve për fëmijët.

MË SHUMË IDE TË KËNAQËS PËR PUSHIMET…

Eksperimentet shkencore të KrishtlindjeveSlime e KrishtlindjeveAktivitetet STEM të KrishtlindjeveArdhja Ide kalendarikeNdërtimi i Krishtlindjeve LEGOAktivitetet e matematikës së Krishtlindjeve
Lëviz në Krye