50 Aktivitete Shkencore Pranverë për Fëmijë

Aktivitetet shkencore pranverore për shkencat parashkollore , fillore dhe të mesme janë një zgjedhje e natyrshme kur moti bëhet i ngrohtë! Bimët fillojnë të rriten, kopshtet po fillojnë, insektet dhe zvarritjet rrëqethëse janë jashtë dhe moti ndryshon. Temat argëtuese të pranverës për t'i shtuar planeve tuaja të mësimit përfshijnë shkencën e motit, shkencën mbi farat dhe më shumë!

Aktivitete pranverore për të gjitha moshat që duhen provuar

Pranvera është koha e përsosur e vitit për shkencën ! Ka kaq shumë tema për të eksploruar. Ne kemi bashkuar aktivitetet tona më të mira shkencore pranverore që funksionojnë po aq mirë në klasë sa bëjnë në shtëpi ose me grupe të tjera! Këto aktivitete janë shumë të lehta për t'u shtuar në mësimet tuaja sezonale - gjithçka që duhet të dini për të shijuar lehtësisht shkencën e natyrës me fëmijët tuaj.

Për këtë periudhë të vitit, temat e mia të preferuara për t'u mësuar parashkollorëve tuaj rreth pranverës përfshijnë bimët dhe farat, motin dhe ylberin, gjeologjinë dhe më shumë! Ka shumë aktivitete për t'ju çuar nga parashkollori në shkollën fillore në shkollën e mesme.

Më poshtë do të gjeni lidhje me të gjitha projektet më të mira shkencore të pranverës; shumë prej tyre kanë aktivitete të printueshme falas për t'i shoqëruar ato. Mund të filloni duke shkarkuar Kartat FALAS Spring STEM më poshtë!

Një tjetër burim i mrekullueshëm për të mbajtur të shënuar është Faqja jonë e Printueshme në Pranverë . Është një burim në rritje për projekte të shpejta.

Përmbajtja
 • Aktivitetet e pranverës për të gjitha moshatpër të provuar
  • Kliko këtu për të marrë kartat tuaja të printueshme të pranverës STEM!
 • Lista praktike e aktiviteteve pranverore
  • Mëso rreth bimëve dhe farave
  • Aktivitetet e ylberit
  • Aktivitetet e motit
  • Aktivitetet e gjeologjisë
  • Aktivitetet me temën e natyrës (edhe defektet)
  • Mëso rreth cikleve të jetës së insekteve
 • Lapbooks të ciklit jetësor
 • Aktivitetet e ditës së Tokës për pranverën
 • Aktivitete bonus pranverore
 • Paketë pranverore e printueshme

Kliko këtu për të marrë kartat tuaja STEM me pranverë të printueshme!

Lista praktike e aktiviteteve pranverore

Kliko në secilën lidhje më poshtë për listën e plotë të furnizimit dhe udhëzimet e konfigurimit . Ne përpiqemi t'i bëjmë të gjitha aktivitetet dhe projektet tona sa më të realizueshme dhe me një buxhet të shtrënguar. Ju nuk duhet të jeni një shkencëtar raketash për të ndarë shkencën me fëmijët!

Mësoni rreth bimëve dhe farave

Si rriten bimët dhe çfarë kanë nevojë është jetike për jetën tonë të përditshme! Nga rritja e farave të fasules deri tek prerja e luleve, ju mund të mësoni gjithçka rreth këtij procesi të rëndësishëm biologjik në çdo moshë!

Mbrimi i farave të fasules

Ky eksperiment mbi mbirjen e farës së fasules është një nga eksperimentet më të njohura shkencore të faqes sonë. Bëni vetë kavanozin tuaj të farave dhe merrni një pamje nga syri i shpendëve se si farat rriten nën tokë. Është kaq e lehtë për t'u vendosur në ambiente të mbyllura dhe për të bërë me një grup të madh!

Paketë e printueshme e farave të fasuleve

Shtojeni këtë pako të printueshme ciklit jetësor të fasuleve në farën tuajProjekti i kavanozit të mbirjes për të zgjeruar mësimin!

Rritni farat në lëvozhgë vezësh

Vëzhgoni rritjen e farës duke rritur fara në lëvozhgë vezësh . Ruani lëvozhgat e vezëve nga mëngjesi, mbillni farat dhe çdo kaq shumë ditë vëzhgoni se si rriten. Mbjellja e farave është gjithmonë një sukses.

Si marrin frymë bimët

Mblidhni disa gjethe të freskëta nga kopshti dhe mësoni rreth si marrin frymë bimët me këtë të lehtë për- konfiguroni aktivitetin e pranverës.

Qelizat e bimëve

Mësoni rreth qelizave bimore dhe krijoni një kolazh qelizash duke përdorur një shabllon falas për një projekt pranveror STEAM!

Cikli i jetës së bimëve

Eksploroni ciklin jetësor të bimëve me këtë paketë falas fletë pune të ciklit jetësor të bimëve të printueshme . Për fëmijët më të vegjël, printoni këtë ngjyrë falas të ciklit jetësor të bimëve sipas paketës së numrave !

Lulet që ndryshojnë ngjyrën

Kthejini lulet e bardha në një ylber ngjyrash dhe mësoni rreth pjesët e lules njëkohësisht me eksperimentin e ndryshimit të ngjyrës me lule.

Lule të lehta për t'u rritur me fëmijët

Mbillni disa fara dhe rritni lulet tuaja me lehtë tonë lulet për të rritur gu ide.

Rritni një kokë bari

Ose rritni një kokë bari për një projekt të gjallë shkencor pranveror.

Kokat e barit në një filxhan

Bëni lule me filtër kafeje

Eksploroni botën shumëngjyrëshe të shkencës dhe artit me DIY lule filtri kafeje. Bëni një buqetë për dikë të veçantë.

Rritni lule kristalore

Bëni disaftojini lulet për pastrimin e tubave dhe kthejini ato në lule kristali me përbërës të thjeshtë.

Mësoni si të riprodhoni marule

A e dini se mund të riprodhoni disa perime nga kërcelli i tyre pikërisht në banakun e kuzhinës? Ja si të riprodhoni marulen.

Shihni sesi uji kalon nëpër venat e gjetheve

Mësoni rreth si uji kalon nëpër venat e gjetheve me fëmijët këtë pranverë .

Aktiviteti i luleve parashkollore

Eksploroni lule të vërteta me një aktivitet 3 në 1 lule për shkrirjen e akullit, duke renditur dhe identifikuar pjesët e një luleje dhe nëse ka kohë, një kosh argëtues me sensorë uji.

Pjesë të një diseksioni lulesh

Për fëmijët më të rritur, eksploroni këtë aktivitet të ndarjes së luleve me pjesë falas të një luleje të printueshme!

Mësoni rreth fotosintezës

Çfarë është fotosinteza, dhe pse është kaq e rëndësishme për bimët?

Bëni një serë të bërë në shtëpi

Jeni kurioz se si funksionon një serë? Bëni një serë nga një shishe plastike e ricikluar.

Aktivitetet Rainbow

Pavarësisht nëse jeni duke eksploruar fizikën e dritës ose dëshironi të angazhoheni në projekte me temë ylberi, atje janë shumë opsione për të gjitha grupmoshat.

Si formohen ylberët

Si formohet një ylber? Eksploroni shkencën e dritës për të prodhuar ylber rreth shtëpisë tuaj duke përdorur metoda të ndryshme.

Rriteni Crystal Rainbows

Rritni ylberët kristal duke përdorur njërecetë klasike e rritjes së kristalit me boraks dhe pastrues tubash.

Provo një ylber në kavanoz

Shkenca super e lehtë e kuzhinës duke përdorur sheqer, ujë dhe ngjyrosje ushqimore. Eksploroni densitetin e lëngjeve për të krijuar një r ainbow në një kavanoz.

Whip up Rainbow Slime

Mësoni si të bëni më të lehtë Rinbow Slime ndonjëherë dhe krijoni një ylber ngjyrash!

Përziej Rainbow Oobleck

Bëni Rainbow oobleck duke përdorur përbërësit bazë të kuzhinës. Eksploroni një lëng jo-njutonian me duart tuaja. A është një lëng apo i ngurtë?

Eksperimenti i ujit në këmbë

Eksploroni veprimin kapilar dhe përzierjen e ngjyrave me një demonstrim të ujit në këmbë.

Spektroskopi i bërë në shtëpi

Bëni një Spectroskop DIY për të parë spektrin e plotë të ngjyrave me materiale të përditshme.

SHIKON MË SHUMË>>> Aktivitetet shkencore të Rainbow

Aktivitetet e motit

Aktivitetet e motit janë një shtesë e mrekullueshme në planet e mësimit të pranverës, por janë mjaft të gjithanshme për t'u përdorur në çdo kohë të vitit, veçanërisht pasi ne të gjithë përjetojmë klima të ndryshme. Shikoni të gjitha aktivitetet tona të motit për fëmijët këtu.

Krem rroje Rain Cloud

Provojeni këtë krem ​​klasik rruajtjeje retë shiu për parashkollorët dhe kopshtet. Fëmijëve do t'ju pëlqejë gjithashtu aspekti shqisor dhe i lojës praktike!

Si formohen retë?

Kjo Re në modalitetin e kavanozit l e thjeshtë mëson se si formohen retë.

Tornado në njëShishe

Ky aktivitet argëtues Tornado në një shishe sigurisht që do të jetë emocionues për parashkollorët.

Si funksionon cikli i ujit

Uji Cikli në një thes është një mënyrë e shkëlqyer për të prezantuar ciklin e ujit.

Masni drejtimin e erës

Ndërtoni një anemometër DIY për të matur drejtimin e erës.

Projekti i identifikimit në renë kompjuterike

Bëni shikuesin tuaj në renë kompjuterike dhe nxirreni jashtë për Identifikimin e resë kompjuterike të thjeshtë . Përfshihet pa pagesë për printim.

Aktivitetet gjeologjike

Aktivitetet tona gjeologjike janë gjithnjë në rritje sepse vogëlushit tim i do gurët! Shkëmbinjtë janë magjepsës dhe ju nuk dëshironi të humbisni mini-paketën tonë FALAS Bëhu një koleksionist! Shkoni për një shëtitje dhe shikoni se çfarë mund të gjeni.

Cikli i shkëmbit ushqimor

Bëni ciklin tuaj të shijshëm shkëmbi ushqimor për të eksploruar gjeologjinë!

Kristale gjeode të ngrënshme

Mësoni se si të bëni kristale gjeode të ngrënshme duke përdorur përbërës të thjeshtë, vë bast se tashmë i keni.

Si formohen kristalet e kripës?

Zbuloni si formohen kristalet e kripës nga avullimi i ujit, njësoj si në Tokë.

LEGO Layers of Tokë

Eksploroni shtresat nën sipërfaqen e Tokës me një shtresa e thjeshtë LEGO e aktivitetit të Tokës. Sigurohuni që të kërkoni paketën e printueshme falas.

LeGO Soil Layers

Ndërtoni një model të shtresave të dheu me LEGO dhe printoni paketën e shtresave falas të dheut.

Pllakat tektonike

Provoky aktivitet praktik modelon pllakat tektonike për të mësuar më shumë rreth kores së tokës.

Erozioni i tokës

Përdor krisur për të vëzhguar se si ndodh erozioni i tokës , dhe kapni paketën e aktiviteteve të printueshme falas.

LeGO Soil Layers

Aktivitetet me temën e natyrës (edhe me defekte)

A jeni gati të dilni jashtë? Nëse jeni bashkëpunuar për një kohë të gjatë ose edhe nëse keni nevojë të shtoni ide të reja në kohën tuaj ekzistuese në natyrë, natyra është e mbushur me mundësi për shkencë të mahnitshme dhe aktivitete STEM! Mbajini fëmijët të zënë dhe jepuni atyre diçka për të punuar këtë sezon me këto natyrë aktivitete dhe shtypshme !

Zbukurime të farave të shpendëve

Bëni zbukurime të thjeshta përrash zogjsh dhe shijoni këtë aktivitet argëtues pranveror të vëzhgimit të zogjve.

Ushqyes zogjsh DIY

Ne bëmë një DIY ushqyes zogjsh për dimër; tani provoni këtë ushqyes kartoni të lehtë për zogjtë për Pranverën!

Zija e mollëkuqeve dhe cikli jetësor i printueshëm

Bëni një zanat të thjeshtë letre higjienike me rrotull mollëkuqe dhe shtojeni në këtë jetë grabitqare të printueshme falas paketë cikli për argëtim dhe të mësuar praktikisht!

Projekti Bee Craft and Bee Lapbook

Bëni një fletë të thjeshtë letre higjienike dhe ndërtoni këtë fletore të jetës së bletës për të mësuar rreth këtyre insekteve të rëndësishme !

Baltë magjike dhe krimbat e tokës

Bëni një grumbull balte magjike me krimba të rremë dhe përdorni paketën të ciklit jetësor të krimbave të tokës pa printim !

Krijoni një ushqimorCikli jetësor i fluturave

Bëni një cikli jetësor të fluturave të ngrënshme për të mësuar rreth fluturave dhe kapeni këtë paketë të ciklit jetësor të fluturës dhe aktiviteteve për ta shoqëruar atë. Këshillë: Nuk doni ta bëni atë të ngrënshëm? Përdorni brumin e lojës në vend të kësaj!

Krijoni printime nga dielli

Bëni printime dielli duke përdorur sende rreth shtëpisë dhe rrezet e diellit.

Shkenca e natyrës Discovery Bottles

Shiko rreth oborrit të shtëpisë dhe heto se çfarë po rritet për pranverën! Pastaj bëni këto shishe të shkencës së natyrës pranverore . Shtojini ato në një qendër parashkollore ose përdoreni me fëmijët më të mëdhenj për të vizatuar dhe për të bërë ditar vëzhgimesh.

Bëni së bashku një tabelë shkencore në natyrë

Inkurajoni shkencëtarin tuaj të ri të eksplorojë dhe eksperimentojë jashtë kur moti ngrohet me një tabelë shkencore në natyrë.

Mësoni rreth cikleve të jetës së insekteve

Përdorni këto dyshekë të ciklit të jetës së defekteve pa pagesë për të eksploruar një sërë defektesh!

Ndërtoni një shtëpi bletësh

Krijoni një shtëpi bletësh të thjeshtë për të tërhequr natyrën lokale.

Ndërtoni një hotel insektesh

Bëni një hotel komod me insekte për t'u vizituar nga insektet dhe insektet e tjera në kopsht.

Bleta Hotel

Jeta Cycle Lapbooks

Ne kemi një koleksion fantastik të lapbooks gati për printim këtu që përfshijnë gjithçka që ju nevojitet për pranverë dhe gjatë gjithë vitit. Temat e pranverës përfshijnë bletët, fluturat, bretkosat dhe lulet.

Aktivitetet e Ditës së Tokës përPranvera

Mund t'i gjeni të gjitha aktivitetet tona më të njohura të Ditës së Tokës këtu . Këtu janë disa të preferuara për t'ju bërë të filloni të mendoni për Ditën e Tokës!

 • Bëj bomba me fara të bëra në shtëpi
 • Provo këtë aktivitet artistik të Ditës së Tokës
 • Riciklimi i luajtjes së brumit
 • Fletë pune e gjurmës së karbonit

Aktivitete bonus pranverore

Pranvera artizanaleSpring slimePranvera e printueshme

Paketë pranverë e printueshme

Nëse jeni duke kërkuar të rrëmbeni të gjitha pajisjet e printueshme në një vend të përshtatshëm plus ekskluzive me një temë pranvere, faqja jonë 300+ Spring STEM Project Pack është ajo që ju nevojitet!

Moti, gjeologjia , bimët, ciklet e jetës dhe më shumë!

Lëviz në Krye