7 Receta për Snow Slime - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Rrotulloje mes duarve të tua kështu, i thashë dhe i tregova djalit tim se si të merrte llumin tonë me gëzof të dëborës dhe të bënte një top bore me zhul. Epo, kujdes tani! Çdo stinë është një sezon argëtues për përgatitjen e recetave për slime të bëra vetë dhe dimri nuk bën përjashtim, edhe nëse nuk keni borë të vërtetë! Mësoni si të bëni slime bore me fëmijët këtë sezon për një përvojë vërtet unike që të gjithë do ta pëlqejnë!

SI TË BËNI SNOW SLIME

SNOW SLIME PËR DIMËR LUAJ!

Ka më shumë se një mënyrë për të luajtur me borën këtë sezon, dhe quhet slime bore e bërë vetë! Ndoshta keni grumbuj gjërash të vërteta jashtë tani, ose vetëm ëndërroni të shihni borë të vërtetë. Sido që të jetë, ne kemi mënyra argëtuese për të luajtur me borën në ambiente të mbyllura, llum bore!

Kemi dy video shumë argëtuese për t'i parë më poshtë. Së pari është zhulja jonë e shkrirjes së burrë dëbore. Tjetra është zhulja jonë e flokeve të dëborës me zhul të pastër kristal. Të dyja janë argëtuese dhe të lehta për t'u bërë dhe përdoren receta të ndryshme. Shikoni ato!

BËRJIMI I SLIMEVE ME FËMIJË

Arsyeja më e madhe për dështimin e slimes është mos leximi i recetës! Njerëzit më kontaktojnë gjithmonë me: "Pse nuk funksionoi kjo?" Në shumicën e rasteve, përgjigja ka qenë mungesa e vëmendjes për furnizimet e nevojshme, leximi i recetës dhe në fakt matja e përbërësve!

Prandaj provoni dhe më njoftoni nëse keni nevojë për ndihmë. Në një rast të rrallë, kam marrë një grumbull të vjetër ngjitësish dhe nuk mund ta rregullojmë atë!

LEXO MË SHUMË…Si të rregulloni Sticky Slime

RUAJTJA TUAJ SLIME SNOW

Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Zakonisht, ne përdorim një enë të ripërdorshme, ose plastike ose qelqi. Nëse e mbani të pastër llumin, do të zgjasë për disa javë. Ju gjithashtu mund të blini një pirg me kontejnerë ushqimesh. Shikoni listën dhe burimet tona të furnizimeve me zhul.

Nëse harroni ta ruani slimin në një enë të mbyllur, ai në fakt zgjat disa ditë pa u mbuluar. Nëse pjesa e sipërme merr kore, paloseni në vetvete.

SHIKON GJITHASHTU: Si të hiqni zhul nga rrobat

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak me zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarëve. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë me erëza, siç shihet këtu.

SHKENCA PAS SNOW SLIME

Slime bëhet duke kombinuar ngjitësin PVA me një aktivizues slime. Aktivizuesit e zakonshëm të llumit janë pluhuri i boraksit, niseshteja e lëngshme, tretësira e kripur ose tretësira e kontaktit. Jonet e borateve në aktivizuesin e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA {polivinil-acetat} dhe formojnë këtë substancë ose zhul të jashtëzakonshëm elastik. Ky proces quhet ndërlidhje!

LEXO GJITHASHTU… Lista e aktivizuesve të slime

Ngjitësja është një polimer i përbërë nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën, duke e mbajtur atëngjitës në gjendje të lëngshme. Shtimi i ujit është i rëndësishëm në këtë proces. Uji ndihmon që fijet të rrëshqasin më lehtë.

Kur shtoni jonet borat në përzierje, ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe të jetë më i trashë dhe më gome si zhul!

MËSO: Lexo më shumë rreth shkencës së slime këtu!

RECETA PËR SLIME DORËS

Ne kemi disa receta të ndryshme për zhul dëbore për të ndarë me ju! Çdo recetë për zhul dëbore ka një faqe të veçantë, kështu që klikoni në lidhjet për recetën e plotë. Ose, nëse doni një burim të përshtatshëm të recetave të printueshme të slimes dimërore, informacioneve shkencore dhe projekteve, merrni paketën Winter Slime këtu.

SHKRIMI I SLIME I SNOWMAN NJERIUT

Gjithmonë argëtuese për të bërë zhul burrë dëbore që shkrihet! Edhe pse është e trishtueshme të shohësh një burrë dëbore të vërtetë të shkrihet, kjo zhul do të sjellë shumë të qeshura në vend të kësaj.

SLIME FLOKË DIMORË

E mbushur me konfeti me shkëlqim dhe flok bore, ky është një zhul i mrekullueshëm bore me gaz për të luajtur! Ky slime duhet të fillojë me një bazë të qartë për të shfaqur konfetin.

FAKE SNOW SLIME (SHKUMË SLIME)

Bëjeni të bërë vetë floam për një recetë fantastike të rreme për zhul bore! Përdorni recetën tonë për zhul me shkumë të bërë në shtëpi për të bërë këtë zhul unik bore. Eksperimentoni me numrin e rruazave që dëshironi të shtoni në bazën tonërecetë e lëngshme niseshteje për slime !

RECETA ME DORË RECETA PËR SLIME FLUFFY

Ne e duam recetën tonë bazë të slimes me gëzof dhe një temë bore është super e thjeshtë për t'u arritur sepse është më themelore nga të gjitha; nuk ka nevoje per ngjyre! Djali im e pëlqen mënyrën se si duket si një grumbull dëbore.

RECETA E SLAMIT PËR DORËN E AKULLIT ARKTIK

Bëni një të akullt, me borë tundra e llumit të dëborës dimërore për arinjtë tuaj polarë! Përdorni një kombinim të slime të bardhë dhe të pastër me flokë dëbore dhe shkëlqim! Më pëlqen sesi rrotullohen teksturat së bashku!

Slime dimërore

SHTEPI FLUBBER SNOW SLIME

Receta jonë e zhulit të dëborës e ngjashme me tonin është e trashë dhe gome! Është një zhul unik bore që fëmijët mund ta bëjnë dhe përdor një version të modifikuar të recetës sonë të lëngshme të niseshtës. Super e lehtë! Shtoni floket tuaja të dëborës ose kafshët plastike polare për lojën dimërore.

SHKRIMI ORIGJINAL I SLIME I SNOWMAN BORA

Ne bëmë këtë burrë dëbore origjinale që shkrihet recetë slime disa vite më parë! Një alternativë argëtuese ndaj slime burrë dëbore që patë më lart. Plus, ju ende mund të përdorni ndonjë nga recetat tona bazë të slime me të! Mund të provoni edhe slime me gëzof!

CLOUD SLIME

Bora e menjëhershme ose bora e menjëhershme është një shtesë shumë e njohur për recetat e slime-s dhe është argëtuese për t'u luajtur me të gjitha vetë! Kur i shtohet slime, ajo krijon teksturë të shkëlqyer që fëmijët duan!

SLIME E FROZEN!

Anna dhe Elsa do të ishin krenarë për këtë zhul të akullt që rrotullohettemë!

BURIME TË NDIHMËSHME PËR KRIJEN E SLIMES!

  • Fluffy Slime
  • Liquid Starch Slime
  • Elmer's Glue Slime
  • Borax Slime
  • Edible Slime

Ja ku e keni! Receta të mrekullueshme dhe të lehta për t'u përgatitur për zhul bore. Shijoni shkencën e dimrit të brendshëm këtë sezon me slime të bërë vetë! Po kërkoni burimin më të mirë të llumit? Merrni paketën Ultimate Slime këtu.

MË SHUMË SHKENCA DIMËRORE KETU

Slime është shkencë kështu që pasi të keni mbaruar duke bërë një grup për të eksploruar polimeret, vazhdoni dhe eksploroni më shumë argëtim shkencor dimëror. Klikoni në lidhjen ose imazhin më poshtë për më shumë ide fantastike të shkencës së dimrit!

Lëviz në Krye