Salvador Dali Për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Provo diçka pak më ndryshe duke krijuar skulpturën tënde të Ciklopit! Një skulpturë e bërë nga brumi është e përkryer për të eksploruar artin e thjeshtë të surrealizmit me fëmijët, frymëzuar nga artisti i famshëm Salvador Dali . Arti nuk duhet të jetë i vështirë ose tepër i çrregullt për t'u ndarë me fëmijët dhe as nuk duhet të kushtojë shumë. Plus, mund të shtoni shumë argëtime dhe mësime me artistët tanë të famshëm!

ARTISTI I FAMSHEM SALVADOR DALI PËR FËMIJË

FAKTE SALVADOR DALI

Salvador Dali ishte një artist i famshëm spanjoll që bëri piktura, skulptura dhe filma për ëndrrat që kishte. Ky stil arti quhet surrealizëm . Surrealizmi është një lëvizje arti ku piktorët bëjnë skena të ngjashme me ëndrrat dhe tregojnë situata që do të ishin të çuditshme ose të pamundura në jetën reale. Imazhet surrealiste eksplorojnë zonat nënndërgjegjeshëm të mendjes. Vepra artistike shpesh ka pak kuptim pasi zakonisht përpiqet të përshkruaj një ëndërr ose mendime të rastësishme.

Dali ishte gjithashtu i famshëm për mustaqet e tij të gjata kaçurrela. Atij i pëlqente të vishej me rroba të çmendura dhe të kishte flokë të gjatë, gjë që njerëzit i konsideronin shumë tronditëse në atë kohë.

JU MUND TË Pëlqejnë: Skulptura prej letre

Klikoni më poshtë për të rrëmbyer projektin tuaj të artit Dali falas!

SKULPTURA E BRUMËS SË DALI

Argëtohuni duke krijuar këtë fytyrë brumi, frymëzuar nga një fotografia e Salvador Dali e quajtur Cyclops.

JU DUHET:

  • Dali i printueshëm
  • E zezë dhebrumë lojë e bardhë

Doni të bëni brumin tuaj të bërë vetë? Provoni një nga recetat tona të thjeshta të brumit të lojës.

SI TË BËNI NJË CIKLOP DALI

HAPI 1. Shtypni imazhin e Dali.

HAPI 2. Formojeni të bardhën brumë lojërash në formën e kokës. Më pas shtoni një hundë dhe buzë.

HAPI 3. Përdorni brumin e zi për të formuar mustaqet, flokët, syrin dhe hijen gjithashtu! Përdorni figurën si udhëzues.

ARTISTËT MË TË FAMUR PËR FËMIJË

Arti Matisse LeafArti HalloweenLeaf Pop ArtKandinsky TreesFrida Kahlo Leaf ProjectKandinsky Circle Art

EXPLORE SALVADOR DALI FOR KIDS

Kliko në imazhi më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete artistike argëtuese për fëmijët.

Lëviz në Krye