How To Make Crunchy Slime - Little Bins for Little Duart

Ndoshta nuk mund të ngopeni me slime dhe dëshironi ta kaloni atë përtej recetave të thjeshta dhe themelore të slimes. Ose ndoshta keni një grup fëmijësh që duan të provojnë ta bëjnë slime në çdo mënyrë të imagjinueshme dhe duan të eksplorojnë teksturat e lezetshme atje! Ja ku është receta jonë e re për slime crunchy ose slime tas peshku , super e thjeshtë dhe super argëtuese për t'u bërë!

SI TË BËNI SLIME CRUNCHY

SI E BËNI SLIME CRISPY FISHBOWL?

Rruaza Fishbowl, sigurisht! Kush do të mendonte se kishte kaq shumë gjëra interesante për t'u përzier në recetat tona të slimes! Kemi mjaft ide slime për të ndarë dhe gjithmonë po shtojmë më shumë. Receta jonë Crunchy ose Crispy Slime është një tjetër recetë FAREQUESHME për slime që mund t'ju tregojmë se si ta bëni!

JU MUND TË Pëlqejnë: DIY Floam Slime

Oh dhe zhulja është gjithashtu shkencë, prandaj mos humbisni informacionin e shkëlqyeshëm mbi shkencën që qëndron pas këtij zhulmi të lehtë të peshkut më poshtë. Shikoni videot tona fantastike të slime dhe shikoni se sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

Nuk duhet më të printosh një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS PËR SLIME

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha pushimet tona, sezonale, dhe slimes të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Bëjmë slime të gjithakoha, dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Këtu përdorim recetën tonë Saline Solution Slime . Slime me tretësirë ​​të kripur është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Katër përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej solucionin e kripur?

Ne marrim tretësirën tonë të kripur në dyqan ushqimore! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart (Equate), Target (Brand Up and Up), madje edhe në farmacinë tuaj. Ky lloj solucioni i kripur duhet të përmbajë acid borik dhe borat natriumi. Ju nuk mund të bëni tretësirë ​​të kripur të bërë në shtëpi me kripë dhe ujë.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni një tretësirë ​​të kripur, mund të provoni absolutisht një nga recetat tona të tjera për zhul duke përdorur aktivizuesit e llumit, niseshtenë e lëngshme ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu nëse jeni duke përdorur një ngjitës vezullues, ne gjithmonë preferojmë recetën tonë bazë të slimes me 2 përbërës.

SHKENCA PAS SLIMES TONË TË KRIÇANTË

Gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkenca të bëra vetë për slime! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat,polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Teksa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe të sajndërveprimet. Mësoni më shumë më poshtë…

  • NGSS Kindergarten
  • NGSS Klasa e Parë
  • NGSS Klasa e Dytë

RECETA CRUNCHY SLIME

Një slime super e thjeshtë, por një teksturë e re e lezetshme duke përdorur një recetë bazë për slime! Rruazat e vogla të tasit të peshkut janë një përzierje e shkëlqyeshme për zhul!

Përgatitni furnizimet tuaja për këtë zhul krokant të tasit të peshkut. Mund të përzieni disa ngjyra të ndryshme dhe t'i përzieni së bashku. Megjithatë, mbani në mend se nëse zgjidhni nuancat që janë vërtet përballë njëra-tjetrës, në fund mund të merrni një ngjyrë të turbullt.

PERBËRËSIT PËR SLIME CRUNCHY:

  • 1/ 2 filxhan ngjitës shkollor PVA të pastër ose të bardhë
  • 1 lugë tretësirë ​​të kripur (duhet të përmbajë acid borik dhe borat natriumi)
  • 1/2 filxhan ujë
  • 1/4-1 /2 lugë çaji sodë buke
  • Ngjyrosje ushqimore
  • 1/3 filxhan rruaza Fishbowl

SI TË BËJMË CRUNCHY SLIME

HAPI 1:  Në një tas përzieni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan zam që të bashkohen plotësisht.

HAPI 2 : Tani është koha për të shtuar ngjyrosjen e ushqimit! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke dhe përzieni mirë.

Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani me sasinë që shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë gjelle për grumbull. Gjithmonë më pyesin se përse keni nevojë për sodë bukezhul. Soda e bukës ndihmon për të përmirësuar qëndrueshmërinë e zhulit. Mund të eksperimentoni me raportet tuaja!

HAPI 4:  Shtoni rruazat e tasit të peshkut në përzierje dhe përzieni.

Shtoni 1/4 filxhan – 1/3 filxhan rruaza krokante. Nëse shtoni shumë, ato do ta bëjnë zhulin më të brishtë dhe nuk do të ketë një shtrirje të mrekullueshme. Plus, teprica mund të bjerë ndërsa luani. Do të merrni akoma disa rruaza që duan të bien. Por në pjesën më të madhe, ato qëndrojnë bukur në slime.

HAPI 5: Tani është koha për të shtuar aktivizuesin tuaj të slime. Përziejeni në 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa zhulja të formohet dhe të largohet nga anët e tasit.

KËSHILLA PËR SLIME: Nëse slija juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju duhen edhe pak. pika tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtoni gjithmonë, por nuk mund ta hiqni!

Mos harroni se solucioni juaj i kripur duhet të përfshijë një kombinim të boratit të natriumit dhe acidit borik ose të paktën një ose tjetri. Këta quhen aktivizues slime. Nëse përmban vetëm acid borik, mund t'ju duhet të shtoni pak më shumë {por shtoni sasi të vogla ngadalë}. Këta përbërës janë ato që e bëjnë reaksionin kimik me ngjitësin PVA për të krijuar strukturën e zhulit, prandaj është mjaft e rëndësishme!

HAPI 6: Filloni të gatuani zhul! Në fillim do të duket e ngurtë, por thjesht punonipërreth me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës.

Do t'ju pëlqejë sa e lehtë dhe elastike është për t'u bërë kjo slime krokante, dhe do të luani gjithashtu! Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Sa shtrirje mund të arrini pa thyer zhul?

STRETCHY SLIME vs. STICKY SLIME

Cili zhul është më i shtrirë? Kjo recetë slime është deri tani receta ime më e preferuar e slimes për slime elastike! Një zhul më ngjitës do të jetë një zhul më i fortë pa dyshim. Një zhul më pak ngjitës do të jetë një zhul më i fortë. Sidoqoftë, jo të gjithë e duan një slime ngjitëse! Ndërsa vazhdoni të gatuani zhul, ngjitshmëria do të ulet.

Ndërhyrja me sasitë e sodës së bukës dhe kripës do të ndryshojë konsistencën e zhulit në më të hollë ose më të trashë. Mbani në mend se çdo recetë do të dalë paksa e ndryshme në çdo ditë të caktuar. Ky është vërtet një eksperiment i mrekullueshëm kimie, dhe një nga gjërat që do të mësoni është se zhulja është menduar të shtrihet ngadalë.

Ju gjithashtu mund të eksperimentoni me sasi të ndryshme të rruazave të shtuara të tasit të peshkut. Përzieni ngjyrat argëtuese për t'u rrotulluar së bashku. Ky zhul neoni me pamje blu dhe jeshile u shndërrua në një zhul të ftohtë me ngjyrë jeshile shkumë deti ndërsa dy ngjyrat përziheshin. Ne madje kemi ide se si ta kthejmë slime në njëprojekti i shkencës slime !

SI E RUAJNI SLIME?

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor, apo edhe Amazon.

Shtimi i këtyre rruazave të qarta të tasit të peshkut e bën atë të duket si flluska në zhul! Ja një ide argëtuese, shtoni peshk plastik! Ne i gjetëm këto enë qelqi të vogla argëtuese në dyqanin e artizanatit që duken edhe si tasa të vegjël peshku.

Bërja e slimes të bërë në shtëpi është vërtet e lehtë pasi të keni marrë vesh. Mos u dorëzoni nëse nuk rezulton siç keni shpresuar herën e parë. Një recetë e re gjithmonë përfshin një provë dhe gabim të vogël, por ne jemi vërtet të kënaqur me të gjitha recetat tona të  slimes të bëra në shtëpi dhe sa të lehta janë për t'u përdorur.

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR SLIME PËR TË BËRË

Slime balteFluffy SlimeCrunchy SlimeSlime MarshmallowReceta për zhul ushqimorClear SlimeGlitter Glue SlimeSlime BoraxGlow In The Dark Slime

SI BËNI SLIME CRUNCHY

Klikoni në lidhjen ose në imazhin e mëposhtëm për më shumë receta të mahnitshme të slimes të bërë në shtëpi.

Lëviz në Krye