Receta ime e preferuar e Slime ndonjëherë! - Kosha të vogla për duar të vogla

Nëse doni të mësoni si të bëni slime, duhet të përdorni recetën time të preferuar slime. Kjo është receta më e mirë e slimes ndonjëherë! Recetë bonus slime, e keni të lehtë të bëni slime me gëzof me vetëm një përbërës shtesë të slimes. Të gjithë duhet të provojnë të bëjnë slime të bërë në shtëpi të paktën një herë, dhe kjo është ajo! Merrni recetën e printueshme falas dhe filloni sot.

Making Slime With Kids

Fëmijëve u pëlqen të luajnë me slime elastike dhe me gëzof në ngjyrat e tyre të preferuara slime! Bërja e slimes është edhe më argëtuese kur shtoni krem ​​rroje me shkumë.

Ne kemi disa mënyra të thjeshta për të bërë slime për t'u ndarë, dhe ne gjithmonë po shtojmë më shumë. Shikoni recetën time të preferuar të slimes ndonjëherë më poshtë për dy mënyra të thjeshta për të bërë slime!

Oh dhe slime është gjithashtu shkencë, kështu që mos humbisni informacionin e mrekullueshëm mbi shkencën pas këtij slime të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike të slime dhe shikoni sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

Përmbajtja
 • Bërja e slime me fëmijët
 • Mënyra të ndryshme për të bërë slime
 • Organizoni një festë për krijimin e slime
 • Slime Science
 • Receta jonë e preferuar e slime
 • Si ta bëni slime më pak ngjitëse
 • Receta bonus: FLUFFY SLIME
 • Sa zgjat slime?
 • Më shumë receta interesante të slime për t'u provuar
 • Burime të dobishme për të bërë slime
 • Kapni paketën Ultimate Slime Guide

Mënyra të ndryshme për të bërë slime

Të gjitha slimet tona të bëra në shtëpi për pushime, sezonale dhe të përditshme përdorin një të tillënga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara për slime!

Secila nga recetat tona bazë të slimes përdor një aktivizues të ndryshëm slime. Shikoni listën tonë të aktivizuesit të slime.

Këtu përdorim recetën tonë Solution Saline Slime . Slime me tretësirë ​​të kripur ose tretësirë ​​kontakti është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u rrahur.

Nëse doni të mësoni si të bëni slime me sodë buke kjo është recetë! Katër përbërës të thjeshtë (njëri është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin ose teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej solucionin e kripur?

Ne e marrim kripën tonë zgjidhje në dyqan ushqimore! Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target (e preferuara ime) dhe madje edhe në farmacinë tuaj.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni solucionin fiziologjik, mund të provoni absolutisht një nga të tjerët bazë. receta duke përdorur aktivizues të zhulit si niseshteja e lëngshme ose pluhuri boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj e ngjitësit ne gjithmonë preferojmë recetën bazë të 2 përbërësve tanë.

Organizoni një festë për bërjen e slime

Gjithmonë mendoja se slime ishte gjithashtue vështirë për t'u bërë, por më pas e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak zgjidhje të kripur dhe zam PVA dhe filloni!

Ne kemi bërë edhe slime me një grup të vogël fëmijësh për një festë slime! Kjo recetë slime më poshtë bën gjithashtu një slime të shkëlqyer për t'u përdorur në klasë!

Shkenca e Slime

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu rreth e rrotull! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje, dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhul,fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

Merrni kartat tuaja FALAS të recetës së slime të printueshme!

Receta jonë e preferuar e slime

Përbërësit e slime:

 • 1/2 filxhan Shkolla PVA e pastër ose e bardhë Ngjitës
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur (duhet të përmbajë acid borik dhe borat natriumi)
 • 1/2 filxhan Ujë
 • 1/4-1/2 lugë Sodë buke
 • Ngjyrosja e ushqimit, konfeti, shkëlqimi dhe përzierje të tjera argëtuese (shih furnizimet me slime për sugjerime)

Udhëzime:

HAPI 1: Në një tas përzieni mirë 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës për t'u kombinuar plotësisht.

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar çdo ngjyrë ushqimi, shkëlqim ose konfeti! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të pastër për ngjyrat e tonifikuara të stolive!

HAPI 3: Përzieni 1/4- 1/2 lugë çaji sodë buke.

Soda e bukës ndihmon për të forcuar dhe formuar zhul. Ju mund të luani përrethme sa shtoni, por ne preferojmë midis 1/4 dhe 1/2 lugë për tufë.

HAPI 4: Përzieni në 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur dhe përzieni derisa të formohet zhul dhe të largohet nga anët e tasit. Kjo është saktësisht sa do t'ju duhet me markën Target Sensitive Eyes, por markat e tjera mund të ndryshojnë pak!

Nëse slija juaj ende ndihet shumë ngjitëse, mund t'ju nevojiten disa pika të tjera tretësirë ​​të kripur. Siç e përmenda më lart, filloni duke hedhur disa pika të solucionit në duart tuaja dhe duke e trazuar slimin tuaj më gjatë. Mund të shtosh gjithmonë, por nuk mund ta heqësh . Tretësira e kripur preferohet mbi solucionin kontaktues.

HAPI 5: Filloni të gatuani slimin tuaj! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

Si ta bëni slime më pak ngjitës

Nëse slime juaj është thjesht ngjitës për të luajtur, provoni këtë…

 • Filloni duke hedhur disa pika solucion në duar dhe duke e trazuar slimin me majat e gishtave fillimisht në tas.
 • Lëreni slimin të qëndrojë për disa minuta. Në kulmin e reaksionit kimik të zhulit, zhulja do të jetë më ngjitëse sepse është shumë e ngrohtë. Do të jetë gjithashtu super elastike!
 • Shtoni një ose dy pika tretësirë ​​të kripur në zhul, por mos shtoni shumë! Sireaksioni kimik ftohet, zhulja do të bëhet shumë gome nëse shtoni shumë tretësirë.

Do t'ju pëlqejë sa e lehtë dhe elastike është për t'u bërë kjo zhul, dhe do të luani gjithashtu! Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Sa e madhe mund të arrini pa thyer zhul? Mos harroni të ushtroni presion ngadalë për shtrirje maksimale.

Provo të qëndroni në një karrige dhe të mbani njollën e zhulit. A do të shtrihet në dysheme pa u thyer? Si luan një rol graviteti në këtë aktivitet?

Receta bonus: FLUFFY SLIME

Fluffy slime përdor një recetë shumë të ngjashme me zhulin e tretësirës së kripur më lart, por me një ndryshim të thjeshtë! Ju do të hiqni 1/2 filxhan ujë dhe do të shtoni 3 gota krem ​​rroje me shkumë! Mësoni si të bëni slime me krem ​​rroje për argëtim me gëzof dhe elastik!

Shiko videon e slime fillimisht!

HAPI 1: Masa 3- 4 gota të grumbulluara me krem ​​rroje në një tas. Ju gjithashtu mund të eksperimentoni duke përdorur më pak krem ​​rroje për tekstura të ndryshme!

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar ngjyrosje ushqimore dhe/ose vajra aromatike slime! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të stolive!

HAPI 3: Më pas, shtoni 1/2 filxhan ngjitës në kremin e rrojës dhe përzieni butësisht.

HAPI 4: Shtoni 1/ 2 lugë çaji sodë buke dhe përzieni.

HAPI 5: Shtoni 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur (aktivizuesin e llumit) nëpërzierje dhe filloni të rrihni! Pasi të keni rrahur dhe futur plotësisht përzierjen, mund ta nxirrni me duar!

Filloni të gatuani slimin tuaj! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës.

Sa zgjat Slime?

Slime zgjat mjaft! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit apo dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Ne kemi burimet më të mira për t'i parë përpara, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tuaj! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime!

Më shumë receta të lezetshme të slime për t'u provuar

 • Gjalpë gjalpi
 • Clear slime
 • Cloud Slime
 • Si të bëni slime pa ngjitës
 • slime ushqimore
 • Si të bëni slime me niseshte misri

Burime të dobishme për të bërë slime

Këtu do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini se si të bëni slime, duke përfshirë si të hiqni zhul nga rrobat ! Nëse keni pyetje, thjesht më pyesni!

 • SI TË NDËRKONISTICKY SLIME
 • SI TË NXHENI SLIME NGA RROBAT
 • EMITAT FALAS TË PRINTUARA SLIME!
 • PËRFITIMET E MADHESHME QË NJOFTEN NGA BËRJA E SLIME ME FËMIJË!

Provo më shumë receta argëtuese për slime të bëra vetë këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin e mëposhtëm.

Kapni paketën e Udhëzuesit Ultimate Slime

Të gjitha recetat më të mira të slime të bëra në shtëpi në një vend me shumë shtesa fantastike! Ky është udhëzuesi juaj i plotë i printueshëm për të bërë slime.

Lëviz në Krye