23 забавни предучилишни активности во океанот - мали канти за мали раце

Поставете забавна тема за океанот за предучилишна возраст во училницата или дома со овие лесни океански научни активности и океански занаети. Едноставните предучилишни научни активности ги поттикнуваат децата да учат и да го истражуваат светот околу нив, вклучувајќи ги и нашите неверојатни океани!

Предучилишна тема за океанот

Ние сакаме да го посетуваме океанот и имаме среќа да може да оди секоја година! Дури и ако немате можност да стигнете до плажа, сепак можете да се забавувате со овие активности на плажа и океани.

Ние сакаме да споделуваме едноставни научни активности во кои малите деца навистина можат да добијат и да уживаат. Нашите омилени активности на океанот вклучуваат и многу практични разиграни проекти! Нашите активности обично се едноставни за поставување, евтини и лесни за секој да ги сподели со децата.

Има толку многу активности на океанот за истражување! Проверете ги сите наши забавни идеи подолу за лесно играње и учење на океанот!

Активностите на тема океанот исто така добро се комбинираат со нашите Активности за Денот на Земјата за деца од предучилишна возраст! Научете ги децата како да се грижат за нашата Земја, која ги вклучува океаните и неверојатните морски животни!

Содржина
 • Предучилишна тема за океанот
 • Кликнете овде за вашиот БЕСПЛАТЕН океански пакет што може да се печати!
 • Прекрасни активности во океанот за деца од предучилишна возраст
  • Океански сензорни активности
  • Океански научни активности
  • Океански занаети
 • Повеќе активности на тема океанот
  • МАТЕМАТИКА СО ШУШКИ
  • Направи самБАЗЕН НА ДОПИР
  • ЕКСПЕРИМЕНТ ЗА НАУЧЕН ОКЕАН НА ГАЗИ ОКЕАН
 • Пакет со активности на океанот што може да се печати

Кликнете овде за вашиот БЕСПЛАТЕН океански пакет за печатење!

Прекрасни активности на океанот за деца од предучилишна возраст

Оригинално започнавме со само шест идеи за океански теми, но сега имаме над 16 идеи за тема под морето.

0>Ги поделивме овие забавни и лесни предучилишни активности на океанот во 3 групи за вас; сензорна тема за океанот, океанска наука и океански занаети. Кликнете на насловите подолу за целосната листа за снабдување и чекор по чекор инструкции за секоја активност на океанот.

Океански сензорни активности

OCEAN SLIME

Нашиот домашен рецепт за лигите од океанот е вистински омилен, со сјајот и бојата на океанот. Плус, правењето лигите од океанот е исто така одлична лекција по хемија за деца!

SAND SLIME

Уште еден неверојатен рецепт за лигите, овој песок може да се направи со вистински песок на плажа или занаетчиски песок! Ова е забавна практична научна активност за предучилишна тема под морето. Погледнете го видеото!

ОКЕАНСКА ТЕМА FLUFFY SLIME

Ова е најдобрата меки лигите досега за океанската наука со деца! Нашиот рецепт за лесно правење меки лигите е толку брз и едноставен, што ќе изматите насипи од најлесниот, надуен слуз што сте го виделе. Украсете со школки и скапоцени камења или мали пластични морски суштества! Погледнете го видеото!

ПЛАЖА ВО ШИШЕ

Какви работи праватнаоѓаш на плажа? Направете забавно сензорно шише со тема на плажа. Шишињата за научно откритие се одличен начин за малите раце да истражуваат!

OCEAN SENSORY BOTTLE

Еве уште една верзија на нашето популарно шише со сјај што е забавно за малите деца да го прават и истражуваат.

ОКЕАНСКИ СЕНЗОРИСКИ КОШ

Оваа забавна активност во предучилишна возраст во океанот навистина ќе ги задржи децата ангажирани додека ги ослободуваат морските суштества од ледениот, замрзнат океан! Дознајте за различните форми на материја со оваа едноставна научна активност за топење мраз!

ОКЕАН ВО ШИШЕ

Истражете 3 начини да создадете свој прекрасен и разигран океан во шише. Уште една забавна варијација на нашето океанско сензорно шише горе! Погледнете го видеото!

Океански научни активности

ОКЕАНСКИ БРАНОВИ ВО ШИШЕ

Создадете свој смирувачки океански бран во шишето и истражете ја и густината на течноста!

ДАЛИ МОЖЕТЕ ДА РАСПРАВИТЕ ШОРКА?

Дознајте што се случува со лушпите кога ќе ги додадете во оцет. Дознајте за тоа од што се направени лушпите и како треба да ги заштитиме нашите океани!

ЕКСПЕРИМЕНТ ЗА ГУСТИНА НА СОЛЕНАТА ВОДА

Зошто можеби нема да навлезете во целата наука зад овој експеримент со лебдечки јајца, тоа е забавно начин да се зборува за тоа како океанот содржи солена, а не слатка вода. Погледнете го видеото!

КАКО ДИШАТ РИБИТЕ?

Едноставен експеримент што треба да го поставите што ќе им покаже на вашите деца како рибите дишат под вода! Комплет со лесен заРазберете го објаснувањето на концептите.

КАКО ПЛОДАТ АЈКУЛИТЕ?

Или зошто ајкулите не тонат во океанот? Дознајте за тоа како овие големи риби тргнуваат низ океанот со оваа едноставна научна активност за океанот.

Овде погледнете повеќе прекрасни активности во неделата на ајкулите.

КАКО СЕ ДВИЖИ ЛИГНАТА?

Неколку едноставни залихи им помагаат на децата да видат и разберат како лигњите се движат низ океанот!

Забавни ФАКТИ ЗА НАРВАЛИТЕ

Дознајте за неверојатните еднорози на морето, Нарвалите со овие забавни и лесни STEM активности. Плус, споделуваме со вас забавни факти што ги откривме за Нарвалите.

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​БЛУББЕР

Како китовите остануваат топли? Истражете ги овие големи суштества со класичен научен експеримент!

КРИСТАЛНИ ШУПКИ

Научете како да одгледувате кристали на боракс на морски школки за одличен океански проект за деца! Растечките кристали е одлична хемиска активност за децата да научат за растворање на цврсти материи во течност и раствори за суспензија. Обично, одгледувате кристали со средства за чистење цевки, но овој пат користевме школки за да го демонстрираме процесот.

Ocean Crafts

Starfish crafts

Направете ваши сопствени морски ѕвезди или морски ѕвезди со нашиот едноставен рецепт за солено тесто. Дознајте за овие неверојатни морски суштества додека ги моделирате вашите сопствени за да ги чувате.

Кликнете овде за вашите БЕСПЛАТНИ Океански активности за печатење!

БЛЕСКАТА МЕУЗАЗАНАЕТ

Направете забавна медуза сам, која ќе свети во мракот, слично на медузата во океанот. Научете забавни факти за медузите и како тие навистина не се риби.

СЛИКАЊЕ СО ОКЕАНСКА СОЛ

Комбинирајте популарна кујнска состојка и малку физика за кул уметност и наука што секој сигурно ќе ги сака! Дури и изведете ја оваа океанска активност надвор во прекрасен ден.

Повеќе активности за темата на океанот

МАТЕМАТИКА СО ШУКИ

Мерете, сортирајте и класифицирајте ги сите различни видови школки . Истражете ги математичките концепти за шема и големина за оваа практична лекција по математика под морето за деца од предучилишна возраст.

БАЗЕН НА ДОПИР DIY

Полесно е отколку што мислите! Користев тетрапак за млеко за да го создадам овој базен за допир со тема океанот и го отсеков горниот дел, па останав со правоаголна кутија со отворен крај. Минатиот викенд отидовме на плажа на семеен ден и мислев дека би било забавно да собирам предмети од плажа за да ги донесам дома. Најдовме школки, камења, морски стакла и разни видови алги. Донесовме и дома песок на плажа за нашиот песок.

За првиот слој од пакувањето со млеко , додадов песок, малку лушпи и вода. Откако ќе се замрзна, го повторував процесот во мали слоеви додека не го наполнам садот. Песокот беше само во долниот слој.

Штом вашиот картон е целосно замрзнат , можете да го искинете картонот. Ставете го во сад или канта за да го фатитевода што се топи. Користете шишиња за цедење, капки за очи и топки за да помогнете да се стопи мразот и да се ископа богатството на плажата!

Проверете го стопениот мраз блок. Изгледа исто како сцена на мини плажа, а песокот беше совршен додаток за да се чувствувате како да сте сè уште во океанот.

Она што остана од нашата океанска ледена кула беше прекрасна претстава на океанот. Имавме свој мал базен на допир! Поставив послужавник, маша и лупа за да можеме да ги погледнеме, испитаме, почувствуваме, па дури и мирисаме нашите наоди на плажа! Додајте книги за плажа и истражувајте!

ФИЗИ ОКЕАНСКИ НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ

Експериментот со сода бикарбона и оцет е секогаш забавен! Едноставно закопав школки и неколку пластични морски ѕвезди под сода бикарбона. Му дадов на моето дете мали чинии со оцет во жолта, зелена и сина боја и капка за очи за да го обои сопствениот океан и да го пронајде морскиот живот!

Едвај чекам да се вратам на плажа повторно оваа година и да разговараме уште повеќе за она што го научивме! Планираме да направиме крстарење за откривање од Вудс Холе оваа година, часовник со китови и, секако, многу прошетки на плажа.

Летото е прекрасна можност за научни активности за океанот. Нема планирано патување на плажа? Школки од продавницата за занаетчиство, природен обоен песок и алги од специјализирана продавница за храна ќе ви помогнат!

Пакет за активности на океанот за печатење

Ако сакате да ги имате ситевашите активности за печатење на едно погодно место, плус ексклузивни работни листови со тема за океанот, нашиот Ocean STEM Project Pack е она што ви треба!

Скролај на врв