Хемија

Научни експерименти за вљубените - мали канти за мали раце

Над 14 едноставни научни експерименти за Денот на вљубените! Користејќи комбинација од хемија и физика, нашите научни активности за Денот на вљубените се апсолутно погодни за деца. Одлично за вљубе...

Научни експерименти за виножито - мали канти за мали раце

Сè е посветло со виножита дури и дождлив ден затоа што тоа е совршено време да се надевате дека ќе го видите! Без разлика дали барате златно тенџере на крајот или едноставно го сакате начинот на кој б...

Домашен путер во тегла - мали канти за мали раце

Внесете ја класичната наука и ајде да направиме домашен путер ! Ова мора да биде еден од наједноставните научни проекти, без отпад, бидејќи е целосно за јадење! Може да биде толку пријатно за малит...

Летен камп по хемија

Летниот камп за хемија е одличен начин за истражување на науката и забава со деца од сите возрасти! Погрижете се да ги искористите сите активности за летен камп за печатење и да започнете. Можете едно...

Чистач на цевки Кристални дрвја - мали канти за мали раце

Дали кристалите не се убави? Дали знаевте дека можете лесно да одгледувате кристали дома, а тоа е и одлична хемиска активност! Сфативте, сè што ви треба се неколку состојки и можете и вие да ги направ...

Како да направите кристални цвеќиња - мали канти за мали раце

Направете букет од кристално цвеќе оваа пролет или за Денот на мајката! Овој научен експеримент со кристални цвеќиња е лесен и забавен за правење дома или во училницата. Уживавме во одгледувањето н...

Како да направите светилка од лава - мали канти за мали раце

Дали некогаш сте направиле светилка од лава сам? Сакаме да ја истражуваме науката со вообичаени предмети што се наоѓаат низ куќата. А домашна лава светилка (или експеримент со густина) е еден од на...

Активности на летниот научен камп - Мали канти за мали раце

Без разлика дали водите летен научен камп за училиште, водите научен камп дома или дневен престој или сакате да правите забавни научни експерименти со вашите деца, ние ве покриваме. Не само што мож...

Што прави мразот да се топи побрзо? - Мали канти за мали раце

Што прави мразот да се топи побрзо? Ајде да истражиме со едноставен експеримент за топење мраз во кој ќе уживаат децата од различна возраст. Науката за предучилишна возраст, науката за градинка и нау...

Децата од науката за храна ќе сакаат да јадат!

Јадете ја вашата наука? Апсолутно! Овие забавни активности со храна за деца се совршено за јадење и вкусни и одличен начин да ги заинтересирате децата за науката! Една од најфасцинантните работи за...

Експеримент за осмоза со гумени мечка - мали канти за мали раце

Дознајте за процесот на осмоза кога ќе го пробате овој лесен експеримент за осмоза со гумени мечка со децата. Гледајте како растат вашите гумени мечки додека истражувате која течност ги прави најго...

Експеримент со цврст течен гас - Мали канти за мали раце

Можете ли да верувате дека ова е многу едноставен научен експеримент за вода што можете да го направите за кратко време доколку е потребно? Го поставив овој експеримент на цврста, течност и гас со м...

Експеримент со замрзнување вода - Мали канти за мали раце

Вие сакате едноставни научни експерименти? ДА!! Па, еве уште еден што децата сигурно ќе го сакаат! Истражете ја точката на замрзнување на водата и дознајте што се случува кога ќе замрзнете солена вода...

Направете Oobleck со Божиќни нане - мали канти за мали раце

Божиќ е одлично време од годината за да се направи малку пресврт во класичната наука и сетилните активности за децата. Како овој пеперминт oobleck! Oobleck или goop е совршен за едноставна нау...

Едноставен експеримент за вискозност за деца - мали канти за мали раце

Забавното нешто во научните експерименти за мали деца е што можете лесно и брзо да ги поставите со она што веќе го имате! Овој едноставен експеримент за вискозност со тема за Денот на вљубените е с...

Како да поставите домашна научна лабораторија - мали канти за мали раце

Домашната научна лабораторија е навистина неопходна за љубопитните деца ако можете да ја извлечете. Имаме сè што треба да знаете за да поставите домашна научна лабораторија ! Не можам да ви кажам к...

Експеримент со електричен пченкарен скроб - Мали канти за мали раце

Живо е! Овој слуз од пченкарен скроб е забавен пресврт на класичниот рецепт за ооблек. Без боракс и нетоксичен, комбинирајте практична сензорна игра со некоја забавна наука. Електричниот пченкарен скр...

Како да направите кристални школки со боракс - мали канти за мали раце

Летото за нас значи океан и школки! Сакаме да бидеме креативни со нашите летни научни експерименти, па моравме да го пробаме овој научен експеримент со боракс со кристални школки , кој всушност е л...

Експеримент со водород пероксид и квасец - мали канти за мали раце

Науката може да биде супер кул за обид и супер лесна за поставување во исто време. Да им покажеме на децата колку науката може да биде забавна! Имаме многу едноставни научни експерименти кои лесно мож...

Тест за вкус на бонбони со чоколадо - мали канти за мали раце

Тест за вкус на бонбони? Зошто да не! Што правите ако имате премногу бонбони? Празниците се одлично време за малку наука за бонбони како овој тест за вкус на бонбони за 5 сетила. Штотуку го завршивме...

Скролај на врв