30 лесни експерименти со вода за деца - мали канти за мали раце

Експериментите со вода не се само за лето! Водата е лесна и буџетска за учење наука со мали деца, деца од предучилишна возраст, деца од основно, па дури и наука од средно училиште. Сакаме едноставни научни експерименти кои се лесни за извлекување, едноставни за поставување, а децата ги сакаат! Што е подобро од тоа? Проверете ја нашата листа подолу на нашите омилени научни експерименти со вода и побарајте го бесплатниот неделен водич за научен камп за вода за печатење!

Забавни НАУЧНИ ЕКСПЕРИМЕНТИ СО ВОДА

НАУЧНИ ЕКСПЕРИМЕНТИ СО ВОДА

Што имаат заедничко сите овие научни експерименти и STEM проекти подолу? Сите користат вода!

Овие експерименти со вода се совршени за дома и во училницата со едноставни предмети за домаќинството како сол. Исто така, проверете ги нашите научни експерименти со сода бикарбона.

Ајде да копаме ако сакате да ја истражувате науката со водата како главна состојка! Додека сте во тоа, погрижете се да проверите повеќе научни експерименти погодни за деца .

Нашите научни активности и експерименти се дизајнирани со вас, родителот или наставникот, на ум! Лесно се поставува и брзо се прави, за повеќето активности ќе бидат потребни само 15 до 30 минути за да се завршат и се многу забавни!

КОРИСТЕЊЕ НА НАУЧНИОТ МЕТОД

Научниот метод е процес или метод на истражување. Се идентификува проблем, се собираат информации за проблемот, се поставува хипотеза или прашањеформулирани од информациите, а хипотезата е ставена на тест со експеримент за докажување или побивање на нејзината валидност. Звучи тешко…

Што во светот значи тоа?!? Научниот метод треба да се користи како водич што ќе помогне да се води процесот.

Не треба да се обидувате да ги решавате најголемите научни прашања во светот! Научниот метод е сè за проучување и учење работи околу вас.

Додека децата развиваат практики кои вклучуваат креирање, собирање податоци, оценување, анализа и комуникација, тие можат да ги применат овие вештини за критичко размислување во секоја ситуација. За да дознаете повеќе за научниот метод и како да го користите, кликнете овде.

Иако научниот метод се чини дека е само за големи деца...

Овој метод може да се користи со деца од сите возрасти! Водете неврзан разговор со помладите деца или направете поформален запис во тетратка со постарите деца!

Кликнете овде за да го добиете вашиот предизвик од 12 дена на науката!

ЕКСПЕРИМЕНТИ ВО ВОДА ЗА ДЕЦА

Кликнете на секоја врска подолу за да истражите кул експерименти со вода! Овде ќе најдете лесни експерименти со вода за деца од предучилишна возраст до средношколци, вклучувајќи го и циклусот на вода.

Оваа возрасна група почнува да учи за основните концепти во хемијата, вклучувајќи ги состојбите на материјата, како различни супстанции се мешаат или комуницираат, и својства на различни материјали.

Мразот ЕУБАВА НАУКА

Истражувајте ја цврстата форма на вода и мраз. Погледнете три одлични експерименти со мраз кои совршено го истакнуваат научниот метод!

ЕКСПЕРИМЕНТ СВЕЌА ВО ВОДА

Можете ли да ја натерате водата да се крева со палење свеќа под тегла? Земи неколку едноставни залихи и дознај.

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ЦЕЛЕР

Еве едноставно објаснување за тоа како функционира осмозата со целер и вода и забавна научна демонстрација!

ЦВЕЌЕ ФИЛТЕР ЗА КАФЕ

Водата е главната состојка во оваа прекрасна, но супер лесна комбинирана научна и уметничка активност. Направете букет од шарени цвеќиња со филтер за кафе и истражете ја и растворливоста!

ЦВЕЌЕ КОИ ЈА МЕНУВААТ БОЈАТА

Овој интересен експеримент со цвет што ја менува бојата го истражува концептот на капиларно дејство додека вашите цвеќиња магично цветаат се претвори од бело во зелено. Лесно се поставува и е совршен за група деца кои можат да го прават во исто време или како интересен проект за саеми за наука за вода.

МОЖЕ ДА ЕКСПЕРИНТИРА СКРИВАНА СОДА

Што се случува кога загревате и ладна вода во конзерва со газиран пијалок?

РАСТВАРУВАЊЕ НА БОБНОСТИ

Постојат секакви забавни работи што можете да ги растворите во вода!

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​МАРКЕР ЗА СУВО БРИШЕЊЕ

Дали е тоа магија или наука? Направете цртеж со суво бришење и гледајте го како лебди во вода.

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​ЗАМРЗНУВАЧКА ВОДА

Дали ќе замрзне? Што се случува со точката на замрзнување на водата кога ќе додадете сол? Проверете го ова лесноексперимент со вода за да дознаете.

LABY GOMMY BEAR OSMOSIS LAB

Дознајте за процесот на осмоза кога ќе го пробате овој лесен експеримент за осмоза со гумени мечки. Гледајте како растат вашите гумени мечки додека истражувате која течност ги тера да растат најголеми.

Растење гумени мечки

КАКО ПЛИДАТ АЈКУЛИТЕ?

Истражете ја пловноста со овој едноставен експеримент со масло и вода.

КОЛКУ КАПКИ ВОДА НА ДЕНАР?

Се што ви треба за овој експеримент се неколку парички, капка за очи или пипета и вода! Колку капки се вклопуваат на површината на еден денар? Што друго би можеле да користите? Превртено капаче од шише, рамно парче LEGO или друга мала, мазна површина! Погодете колку капки ќе ви требаат и потоа тестирајте го.

Капки вода за еден денар

РИБОВ НА МРАЗ

Дали знаевте дека можете да одите на риболов внатре со сол? низа и мраз! Децата ќе уживаат!

АКТИВНОСТИ ЗА ТОПЕЊЕ НА МОДОТ

Разиграни раце на науката и учењето што е совршено за нашите деца од предучилишна возраст. Истражете ја науката за водата со една од овие забавни тематски активности за топење мраз.

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​ВОДАТА ЛЕГО

Изградете брана од лего коцки и истражете го протокот на вода.

ОКЕАНСКИ СТОИ

Изградете едноставен модел на океанските струи со мраз и вода.

Демо за океански струи

ОКЕАНСКИ СЛОЕВИ

Исто како слоевите на земјата, и океанот има слоеви! Дали некогаш сте се запрашале како можете да ги видите без нуркањево океанот? Истражете ги слоевите на океанот со експеримент со кула со густина на течност за деца.

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​МАСЛО И ВОДА

Дали маслото и водата се мешаат? Истражете ја густината на течностите со овој едноставен експеримент со масло и вода.

Масло и вода

ЛАБОТ ЗА ОСМОЗ НА КОМПИР

Истражете што се случува со компирот кога ќе го ставите во солена вода со концентрација и потоа чист вода. Дознајте за осмозата кога ќе го пробате овој забавен експеримент за осмоза на компири со децата.

ВИНОЖИТО ВО ТЕГЛА

Можете ли да направите виножито во тегла? Овој уреден експеримент со вода со виножито ја истражува густината на водата со само неколку материјали. Наместо сол, ние користиме шеќер и прехранбени бои за да ги натрупуваме боите на виножитото.

ПРЕДИЗВИК ЗА БРОДОТ PENNY

Дизајнирајте едноставен брод од лимена фолија и видете колку пени може да собере пред да потоне во водата. Колку пени ќе бидат потребни за да го натерате вашиот брод да потоне?

Направете чамец со лопатка

Наполнете го базенот за деца или наполнете го со вода и направете го овој чамец со веслање DIY за забавна физика!

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​СВЕТИЛКА СО СОЛЕНА ЛАВА

Истражете што се случува кога ќе додадете сол во маслото и водата.

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ГУСТИНА НА СОЛЕНАТА ВОДА

Дали можете да направите јајце да плови? Дали различни предмети ќе потонат во слатката вода, но ќе пловат во солена вода? Споредете ја солената вода со слатката вода со забавен експеримент со сол и вода. Направете ги вашите предвидувања и тестирајте ги вашите резултати.

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​ТОНЕ ИЛИ ПЛОВИ

Проверетеоткријте што имате во кујната за лесен научен експеримент со вода со многу интересни резултати!

Потоне или плови

ЕКСПЕРИМЕНТ НА ​​СКИТЛИТЕ

Супер едноставен научен експеримент за вода со омилените бонбони на сите! Дали знаевте дека можете да го пробате и со M&Ms? Можете да ги и вие оние црвени и бели нане, стари бонбони, па дури и желе грав!

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ЦВРТ ТЕЧЕН ГАС

Дознајте за својствата на цврстите материи, течностите и гасовите со овој едноставен експеримент со вода . Забавувајте се набљудувајќи како водата се менува од цврста во течна во гасна.

ЧАМИЦИ СЛАМНИ

Дизајнирајте брод направен од ништо друго освен сламки и селотејп и видете колку предмети има може да држи пред да потоне во вода. Истражувајте ја пловноста додека ги тестирате вашите инженерски вештини.

ЅВЕЗДИ ЧЕЧКАЛ ЗА ЗАБИ

Направете ѕвезда од скршени чепкалки само со додавање вода. Дознајте повеќе за капиларното дејство со целосно изводлив експеримент со вода.

ЕКСПЕРИМЕНТ ВО ВОДНАТА ОДОШКА

Дали водата може да оди? Направете шарено виножито со измешана и малку теорија на бои! Овој експеримент за пешачка вода е супер лесен и забавен за поставување! Мејсон тегли, пластични чаши или чинии, исто така, ќе работат одлично за овој експеримент.

ЦИКЛУС НА ВОДА ВО ШИШЕ

Направете откритие шише за циклусот на водата. Една од најдобрите активности за наука за вода е онаа каде што можеме да научиме повеќе за една од најважните инеопходни циклуси на Земјата, циклус на вода!

ЦИКЛУС НА ВОДА ВО ЌЕСКА

Циклусот на водата е важен затоа што тоа е начинот на кој водата доаѓа до сите растенија, животни, па дури и до нас!! Дознајте за циклусот на водата со овој лесен циклус на вода во експеримент со вреќичка.

ЕКСПЕРИМЕНТ ЗА ПОМЕСТУВАЊЕ НА ВОДАТА

Додајте го овој едноставен експеримент за поместување на водата во вашите планови за лекции по природни науки оваа сезона. Дознајте за поместувањето на водата и што мери тоа.

ЕКСПЕРИМЕНТ ЗА РЕФРАКЦИЈА НА ВОДА

Зошто предметите изгледаат различно во водата? Едноставен експеримент со вода кој покажува како светлината се наведнува или прекршува додека се движи низ вода.

Рефракција на вода

ВОДЕН КСИЛОФОН

Домашен воден ксилофон е совршен за истражување на физиката и науката за звук!

ЕКСПЕРИМЕНТ ЗА АПСОРБИЈА НА ВОДА

Ова е многу едноставен и забавен експеримент со вода кој е одличен за деца од предучилишна возраст. Мојот син се трудеше да истражува кои материјали ја апсорбираат водата, а што не.

ШТО СЕ РАСПРАВА ВО ВОДА

Ова е супер едноставна хемија која користи вообичаени предмети низ куќата за да истражува мешавини и да открие кои предмети се раствора во вода!

Водно тркало

Прикајте на овој инженерски проект и дизајнирајте водено тркало што се движи! Искористете ја нашата идеја како отскочна даска за да создадете своја сопствена или следете ги упатствата чекор-по-чекор.

Водно тркало

Планирајте летен научен камп за вода

Зграби го овој бесплатен водич и испланирајте ден или два водаактивности на тематски научен камп. Имаме 12 бесплатни водичи, секој со различна тема! Користете ги во текот на целата година.

ИСТО СО ОВИЕ ЛЕСНИ НАУЧНИ ЕКСПЕРИМЕНТИ

  • Експерименти за состојбата на материјата
  • Експерименти за површинска напнатост на вода
  • Експерименти по хемија
  • Физички експерименти
  • Физинг експерименти
  • Физички промени
  • Сè за атомите

ПОВЕЌЕ ПОМОШНИ НАУЧНИ РЕСУРСИ

НАУЧЕН РЕЧНИК

Никогаш не е рано да им се воведат на децата некои фантастични зборови од областа на науката. Започнете ги со список со научен вокабулар за печатење . Ќе сакате да ги вклучите овие едноставни научни термини во вашиот следен научен час!

ШТО Е НАУЧНИК

Размислете како научник! Однесувајте се како научник! Научниците како тебе и јас се исто така љубопитни за светот околу нив. Дознајте за различните типови на научници и што прават тие за да го зголемат нивното разбирање за нивните специфични области на интерес. Прочитајте Што е научник

НАУЧНИ КНИГИ ЗА ДЕЦА

Понекогаш најдобриот начин да се воведат научни концепти е преку живописна илустрирана книга со ликови со кои вашите деца можат да се поврзат! Проверете ја оваа фантастична листа на научни книги кои се одобрени од наставникот и подгответе се да предизвикате љубопитност и истражување!

НАУЧНИ ПРАКТИКИ

Новиот пристап во наставата по наука се нарекува Најдобрите научни практики. Овие осум научни и инженерски практики се помалку структурирани и овозможуваат послободен**-**проточен пристап за решавање проблеми и наоѓање одговори на прашања. Овие вештини се клучни за развојот на идните инженери, пронаоѓачи и научници!

Кликнете овде за да го добиете вашиот предизвик од 12 дена!

Скролај на врв