7 рецепти за снежни лиги - мали канти за мали раце

Влакајте го вака меѓу рацете, реков и му покажав на син ми како да ја земе нашата мека снежна лига и да направи снежна топка од лигите. Па, внимавајте сега! Секоја сезона е забавна сезона за правење домашни рецепти за слуз, а зимата не е исклучок, дури и ако немате вистински снег! Научете како да направите снежна лига со децата оваа сезона за навистина уникатно искуство што сите ќе го сакаат!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ СНЕГ ЛИГА

СНЕЖЕН СЛАЈМ ЗА ЗИМСКА ИГРА!

Има повеќе од еден начин да се игра со снег оваа сезона, а тоа се нарекува домашна снежна лига! Можеби имате купишта вистински работи надвор во моментов, или само сонувате да видите вистински снег. Како и да е, имаме забавни начини да си играме со снег во затворен простор, снежна тиња!

Имаме две многу забавни видеа што треба да ги погледнете подолу. Прво е нашата топење на лигите од снешко. Другото е нашата снегулка слуз со кристално чиста лигите. И двата се забавни и лесни за правење и користат различни рецепти. Проверете ги!

ПРАВЕЊЕ СЛАЈМ СО ДЕЦА

Најголемата причина за неуспехот на лигите е да не го прочитате рецептот! Луѓето секогаш ме контактираат со: „Зошто ова не функционираше? Најчесто, одговорот беше недостаток на внимание на потребните материјали, читање на рецептот и всушност мерење на состојките!

Затоа, пробајте и известете ме ако ви треба помош. Во ретка прилика, добив стара серија лепак, а тоа нема да се поправи!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ…Како да го поправам лепливиот шлајм

ЧУВАЊЕ НА ВАШИОТ СНЕЖЕН СЛАЈ

Имам многу прашања во врска со тоа како го складирам мојот лигите. Обично, користиме контејнер за повеќекратна употреба, пластичен или стаклен. Ако ја одржувате вашата слуз чиста, таа ќе трае неколку недели. Можете исто така да купите куп контејнери за сувомеснати производи. Проверете го нашиот список со залихи и ресурс за лигите.

Ако заборавите да го чувате слузот во затворен сад, тој всушност трае неколку дена непокриен. Ако горниот дел стане кора, преклопете го во себе.

ПРОВЕРЕТЕ ИСТО: Како да ги извадите лигите од облеката

Ако сакате да ги испратите децата дома со малку од лигите од камп, забава или проект во училница, би предложил пакети со контејнери за повеќекратна употреба од продавницата за долари. За големи групи, користевме контејнери за зачини, како што е видено овде.

НАУКАТА ЗА СНЕЖНИОТ СЛИГ

Лигите се добиваат со комбинирање на PVA лепак со активатор на лигите. Вообичаени активатори на лигите се боракс во прав, течен скроб, солен раствор или контактен раствор. Боратните јони во активаторот на лигите {натриум борат, боракс во прав или борна киселина} се мешаат со лепак PVA {поливинил-ацетат} и ја формираат оваа извонредна растеглива супстанција или лигите. Овој процес се нарекува вкрстено поврзување!

ПРОЧИТАЈ ИСТО... Листа на активатори на лигите

Лепакот е полимер составен од долги, повторувачки и идентични нишки или молекули. Овие молекули течат една покрај друга, задржувајќи голепак во течна состојба. Додавањето вода е важно за овој процес. Водата им помага на жиците полесно да се лизгаат.

Кога ќе ги додадете боратните јони во смесата, таа почнува да ги поврзува овие долги нишки заедно. Тие почнуваат да се заплеткуваат и се мешаат додека супстанцијата не е помалку како течноста со која сте започнале и не е погуста и погумена како лигите!

УЧЕТЕ: Прочитајте повеќе за науката за лигите овде!

РЕЦЕПТИ ЗА СНЕЖЕН СЛАЈ

Имаме неколку различни рецепти за снежни лиги да споделиме со вас! Секој рецепт за снежна лига има посебна страница, па кликнете на линковите до целосниот рецепт. Или, ако сакате пригоден ресурс на рецепти за зимски лиги за печатење, научни информации и проекти, зграпчете го Winter Slime Pack овде.

ТОПИЊЕ НА СЛАЈМ СНЕЖЕН

Секогаш е забавно да се прави лигите од топење на снешко! Иако е тажно да се види како се топи вистински снежен човек, наместо тоа, оваа слуз ќе обезбеди многу смеа. Исполнет со сјај и конфети од снегулки, ова е прекрасна, пенлива снежна лига за играње! Оваа лига треба да започне со чиста основа за да се прикажат конфетите.

ЛАЖЕН СНЕЖЕН ЛИГ (ПЕНА СЛАЈМ)

Направете домашна floam за фантастичен рецепт за лажни снежни лиги! Користете го нашиот домашен рецепт за лигите од пена за да го направите овој уникатен снежен слуз. Експериментирајте со бројот на монистра што сакате да ги додадете во нашата основнаРецепт за лигите од течен скроб !

СНЕЖЕН РЕЦЕПТ ЗА ФУФИ СЛАЈМ

Го сакаме нашиот основен рецепт за меки лигите, а темата за снег е супер едноставно да се постигне бидејќи е најосновно од сите; не е потребна боја! Мојот син го сака начинот на кој изгледа како насип од снег.

РЕЦЕПТ ЗА СНЕГ ЗА АРКТИЧЕН МРАД

Направете ледена, снежна тундра од зимски снежни лиги за вашите поларни мечки! Користете комбинација од бел и проѕирен слајм со снегулки и сјај! Ми се допаѓа како текстурите се вртат заедно!

Зимски лиги

ДОМАШЕН FLUBBER SNOW SLIME

Нашиот рецепт за снежни тиња сличен на флуб е густ и гумен! Тоа е уникатна снежна лига која децата ја подготвуваат и користи модифицирана верзија на нашиот рецепт за лигите од течен скроб. Супер лесно! Додадете свои снегулки или пластични поларни животни за зимска игра.

ОРИГИНАЛНИОТ СЛАЈМ ЗА ТОПЕЊЕ СНЕЖЕН

Го направивме овој оригинален снешко што се топи рецепт за лигите пред неколку години! Забавна алтернатива на лигите од снешко што го видовте погоре. Плус, сè уште можете да користите кој било од нашите основни рецепти за лигите со него! Можете дури и да пробате меки слајм!

CLOUD SLIME

Инстант снег или инста-снег е многу популарен додаток на рецептите за лигите и е забавно да се игра со сите сам по себе! Кога ќе се додаде во лигите, создава одлична текстура што ја сакаат децата!

Замрзнат шлајм!

Ана и Елса би биле горди на овој вртлив леден лигитетема!

КОРИСНИ РЕСУРСИ ЗА ПРАВУВАЊЕ СЛАЈМ!

  • Fluffy Slime
  • течен скроб лигите
  • Elmer's Лепак Слајм
  • Боракс Слајм
  • Лиги за јадење

Ете го! Прекрасни и лесни за правење рецепти за снежна лига. Уживајте во внатрешната зимска наука оваа сезона со домашна слуз! Го барате врвниот ресурс за лигите? Земи го Ultimate Slime Bundle овде.

Повеќе ЗИМСКА НАУКА ТУКА

Slime е наука, па откако ќе завршиш со правење серија за истражување полимери, продолжи и истражете повеќе зимска научна забава. Кликнете на врската или на сликата подолу за повеќе прекрасни идеи за зимски наука!

Скролај на врв