Мермерни велигденски јајца со масло и оцет - канти за мали раце

Ако сакате да ја подигнете вашата активност за боење на велигденски јајца на сосема ново ниво оваа година, подгответе се за забава со науката за масло и оцет! Ако имате научен ентузијаст на вашите раце,  треба да научите како да направите мермеризирани велигденски јајца со масло и оцет . Додадете го во вашата колекција лесни Велигденски научни активности за вистинско уживање оваа сезона!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ МЕРМЕРНИ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА СО МАСЛО И ОЦЕТ!

ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА МЕРМЕРИ

Подгответе се да ја додадете оваа едноставна активност за боење велигденски јајца во вашите планови за Велигденски часови по природни науки оваа сезона. Ако сакате да научите…  како да бојадисувате јајца со масло и оцет, ајде да се подготвиме. Додека сте во тоа, проверете ги овие други забавни Велигденски активности и Велигденски игри.

Нашите научни активности и експерименти се дизајнирани со вас, родителот или наставникот, на ум! Лесно се поставува, брзо се прави, за повеќето активности ќе бидат потребни само 15 до 30 минути за да се завршат и се многу забавни! Плус, нашите списоци со залихи обично содржат само бесплатни или евтини материјали што можете да ги набавите од дома!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ МЕРМЕЗНИ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА

Ајде да направиме право овие прекрасни и шарени мермерни велигденски јајца. Одете во кујната, отворете го фрижидерот и земете ги јајцата, прехранбената боја, маслото и оцетот. Погрижете се да имате добро подготвен работен простор и хартиени крпи!

ЌЕ ВИ ТРЕБА:

  • Тврдо варениЈајца
  • Масло (растително, канола или кое било масло ќе делува)
  • Боење за храна (разновидни бои)
  • оцет
  • Вода
  • Пластични чаши
  • Мали чинии

КАКО ДА СЕ БОЈАТ ЈАЈЦАТА СО МАСЛО И ОЦЕТ:

ЧЕКОР 1: Ставете 1 чаша многу топла вода во пластична чаша, додадете 3-4 капки прехранбена боја и 1 лажиче оцет. Добро измешајте. Повторете со други бои.

ЧЕКОР 2: Додадете ги јајцата во секоја чаша и оставете да отстојат околу 3 минути. Извадете ги и ставете ги на хартиени крпи.

ЧЕКОР 3: Во секој сад додадете околу 1 инч вода. Сакате само околу ½ од јајцето да биде покриено. Потоа додадете 1 лажица масло во секој сад и 6-8 капки прехранбена боја.

ЧЕКОР 4: Ставете по едно јајце во секој сад. Со лажица прелијте го јајцето од смесата вода/масло и оставете да отстои околу 3-4 минути. Потоа превртете го јајцето за да се преврти и оставете да отстои уште 3-4 минути.

ЧЕКОР 5: Извадете и легнете на хартиени крпи. Оставете да отстои неколку минути, а потоа избришете го секое јајце со дополнителни хартиени крпи.

ЕДНОСТАВНАТА НАУКА ЗА БОИРАНИ ЈАЈЦА МАСЛО И ОЦЕТ

Науката зад овие разнобојни мермерни јајца со масло и оцет е во процесот на боење!

Вашата добра стара боја за храна од намирниците е киселинско-базна боја, а оцетот што традиционално се користи за боење јајца и помага на бојата на храната да се врзе за лушпата од јајцето.

Ние знај го тоамаслото е помалку густо од водата благодарение на некои други вешти научни проекти како нашата домашна лава ламба. Ќе забележите дека маслото плови на врвот и во оваа активност. Кога ќе го ставите јајцето во последната обоена смеса од масло, маслото спречува делови од јајцето да не се врзат со прехранбената боја, давајќи му мермерен изглед.

Овие мермеризирано масло и оцетни велигденски јајца ме потсетуваат на вселената или галаксијата теми. Совршени се за вселенски ентузијасти и за помлади научници насекаде!

ЛЕСНО СЕ ПРАВУВААТ БАРАНИ ЈАЈЦА ОД МАСЛО И ОЦЕТ ЗА ВЕЛИГДЕНСКА НАУКА!

Кликнете на врската или на сликата подолу за позабавни Велигденски активности.

Скролај на врв