Предучилишна пролетна сензорна корпа (бесплатно за печатење)

Прелева со бои, оваа прекрасна пролетна канта за сензори удира со ноктот по главата за неопходна пролетна активност во предучилишна возраст. Пролетта може да биде магично време од годината; мислиме дека е и сензорната игра! Оваа активност со сетилна корпа има изненадувачка математичка загатка скриена во неа за ангажирање на учење математика од предучилишна возраст. Нашата лесна за правење пролетна сетилна корпа и математичката активност се совршени за вашите деца од предучилишна возраст!

Истражете ја математиката со пролетна сетилна корпа за предучилишна возраст

Играјте и учете со пролетна сетилна корпа

Подгответе се да ја додадете оваа едноставна активност за математика и сетилна игра за предучилишна возраст во вашите пролетни планови за часови оваа сезона. Воведете смисла за броеви со скриена математичка загатка. Ако сте подготвени да започнете со вашите деца, ајде да копаме! Додека сте во тоа, проверете ги овие други забавни предучилишни активности.

Нашите научни активности и експерименти се дизајнирани со вас, родителот или наставникот, на ум! Лесно се поставува и купишта забава! Плус, нашите списоци со набавки обично содржат само бесплатни или евтини материјали што можете да ги набавите од дома!

ПРОЛЕТНА СЕНЗОРНА КОШТА

Ајде веднаш да ја составиме оваа пролетна активност на сетилна корпа . Списокот на сензорни полнила за канти е бесконечна и можете да најдете некои од нашите најомилени токму овде во нашата листа НА НАЈДОБРИ ПОЛНИЦИ ЗА СЕНЗОРНИ КОШТА. Подолу користевме ориз за нашата сетилна корпа, но лесно ќе можете да замените нешто друготоа е точно за вашите потреби.

Имаме цела објава посветена на сетилните канти ако сакате да прочитате повеќе за практичноста на поставување сензорни корпи, полнење сензорни корпи и чистење потоа. Кликнете овде за да прочитате сè за сетилните канти!

ЌЕ ПОТРЕБНИ:

 • Бел ориз
 • Оцет
 • Боја за храна
 • Хартиени чинии и хартиени крпи
 • Контејнери или кеси за мешање ориз
 • Поголем сад за сетилна корпа
 • Вештачки цвеќиња, топки и контејнери за играње
 • БЕСПЛАТНА математичка сложувалка што може да се печати за да се скрие во ориз!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПРОЛЕТНА СЕНЗОРНА КОШТА

ОБОЈАЈТЕ ГО ОРИЗОТ

 1. Измерете 1 чаша ориз во сад.
 2. Потоа додадете 1 лажичка оцет.

Може да пробате и сок од лимон наместо оцет за забавна канта за сензори за ориз со мирис на лимон.

3. Сега додадете прехранбена боја по желба (подлабока боја= повеќе прехранбена боја) на оризот.

Ако сакате да направите неколку различни бои како што е прикажано овде, користете различен сад за секоја чаша ориз.

4. Покријте го садот и енергично протресете го оризот додека оризот не се премачка рамномерно со прехранбената боја!

5. Обоениот ориз намачкајте го на хартиена крпа или плех да се исуши во рамномерен слој.

Проверете ги нашите најдобри совети за КАКО ДА СЕ БОРИЈАТ ОРИЗ.

6. Откако ќе се исуши, можете да го префрлите обоениот ориз во канта за сензориграјте.

ПОЛНЕТЕ ЈА ВАШАТА СЕНЗОРНА КОШТА

Сега е време да ги додадете добрите!

За оваа пролетна сетилна корпа што ја сакаме:

 • лажни цвеќиња во различни бои, форми и големини
 • мини саксии за садење цвеќиња
 • топки и мали чаши
 • што друго забавно можете најдете!

Сите овие предмети се одличен додаток на пролетната сензорна корпа! Продавницата за долар е секогаш мојот омилен ресурс за ставки за сетилни канти. Кога ќе завршите со сензорната корпа, секогаш препорачувам да ги чувате полнилата во зип кеси со големина од 2 галони. Чувајте ги додатоците одделно и лесно можете повторно да ги користите вашите сензорни полнила за канти за друга тема.

ДОДАЈТЕ МАТЕМАТИЧКИ КАРТИЧКИ ЗА ПЕЧАЧИЊА

Зграпчете ги бесплатните математички картички за печатење за да ги додадете во вашата пролетна корпа за сензори овде.

Пробајте ги овие сензорни активности за предучилишна возраст!

Велигденска сензорна корпаПена од песокМесечев песок

Кликнете на сликата подолу или на врската за повеќе прекрасни предучилишни установи научни активности за пролет.

Пролетни научни активности
Скролај на врв