Рецепт за играње тесто со джинджифилово - мали канти за мали раце

Дали ова е печење колачиња или правење тесто за играње! Без разлика дали сакате да печете колачиња за джинджифилово, планирате лекција за джинджифилово или едноставно сакате нешто со мирис, нашиот најнов рецепт за тесто за джинджифилово е одговорот. Нашите рецепти за тесто се навистина популарни, а оваа година сакав да смислам тесто од джинджифилово. Уживајте во миризливата сензорна игра на джинджифилово оваа сезона!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ ИГРАЧКИ ТЕСТО ОД ЏИНГЕРБЕД

АКТИВНОСТИ ЗА ИГРАЊЕ

Плеј тестото е одличен додаток на вашите предучилишни активности! Направете дури и зафатена кутија од топка со домашно тесто за джинджифилово, мала тркалачка игла и додатоци за отсекување тесто од джинджифилово.

Погледнете повеќе забавни активности за играње тесто!

ПРОШИРИ ГО ВРЕМЕТО НА ИГРАЊЕ СО МАТЕМАТИКА:

 • Претворете го тестото за играње во активност за броење и додајте коцки! Свиткајте и поставете ја точната количина на ставки на джинджифиловото машко тесто!
 • Направете го тоа игра и првиот до 20 победи!
 • Или земете ги нашите бесплатни работни листови по математика подолу за да ги вежбате броевите 1 до 10…

БЕСПЛАТНИ БОЖИЌНИ РАБОТНИ ЛИСТРИ по математика

РЕЦЕПТ ЗА ИГРАЧКИ ТЕСТО ОД ЃУМБЕР

Сакате да знаете како да се направи тесто од джинджифилово без готвење? Проверете го нашиот рецепт за играње тесто без готвење!

СОСТОЈКИ:

 • 1 чаша сол
 • 2 чаши вода
 • 4 лажици масло
 • 2 лажици крем забен камен
 • 1 лажицамелен ѓумбир
 • 2 лажици цимет
 • 2 шолји брашно

КАКО ДА СЕ НАПРАВИТЕ ТЕСТО ОД ЏИНГЕРБ

ЧЕКОР 1. Соединете ја солта, водата, маслото, павлаката од забен камен, ѓумбирот и циметот во средно тенџере и варете на средна топлина додека не почне да врие.

ЧЕКОР 2. Додадете го брашното и намалете го огнот, интензивно мешајќи додека тестото не се повлече од страните на тенџерето и не почне да формира топка.

Можеби изгледа дека има мали грутки брашно што не се мешаат, но тие ќе се измешаат за време на месењето. (Сметаме дека тестото личи на пржено гравче!)

ЧЕКОР 3. Тргнете го од оган и истурете го на пергамент или восочна хартија. Оставете кратко да се излади.

ЧЕКОР 4. Добро месете, забавувајќи се со тркалање и удирање. Ова ќе се вклопи во малите грутки брашно.

СОВЕТ: Чувајте го тестото за джинджифилово во херметички затворен сад во фрижидер. Оставете да дојде до собна температура пред да играте.

ПОВЕЌЕ ЗАБАВНИ АКТИВНОСТИ ЗА ЃУМДЕРБОТ

 • Направете еластичен шлајм од джинджифилово со боракс.
 • Алтернативно, пробајте го овој миризлив шлајм од джинджифилово за јадење.
 • Играјте ја оваа забавна игра со джинджифилово за печатење.
 • Создадете шарена хартиена куќа за джинджифилово.
 • Направете кристални джинджифилово мажи со боракс или сол (видете подолу).
 • Гледајте како се раствора джинджифилово и повеќе…
Јадлив ѓумбирски слајмGingerbread I Spy3D Gingerbread HouseGingerbread Science ExperimentsSolted Gingerbread ManGingerbread Playdough Play

ПРАВЕТЕ ГИ ЏИНГЕРБ ТЕСТО ЗА ПРАЗНИЦИТЕ

Click или на врската за повеќе лесни божиќни активности за деца.

ПОВЕЌЕ ЗАБАВНИ ИДЕИ ЗА ПРАЗНИЦИ...

Божиќни научни експериментиБожиќни лигиАктивности за Божиќ СТЕМДоаѓање Идеи за календариЛЕГО Божиќна зградаБожиќни математички активности
Скролај на врв