50 Пролетни научни активности за деца

Пролетните научни активности за предучилишна возраст , основно и средно образование се природен избор кога времето станува топло! Растенијата почнуваат да растат, градините почнуваат, бубачките и морничавите ползења се надвор, а времето се менува. Забавните пролетни теми што треба да ги додадете во плановите за часови вклучуваат временски наука, наука за семиња и повеќе!

Пролетни активности за сите возрасти што треба да се обидат

Пролетта е совршено време од годината за науката ! Има толку многу теми за истражување. Ги составивме нашите најдобри пролетни научни активности кои функционираат исто толку добро во училницата како и дома или со други групи! Овие активности се многу лесни за додавање на вашите сезонски часови - сè што треба да знаете за лесно да уживате во науката за природата со вашите деца.

За овој период од годината, моите омилени теми за да ги учам вашите деца од предучилишна возраст за пролетта вклучуваат растенија и семиња, временски услови и виножита, геологија и повеќе! Има многу активности кои ќе ве одведат од предучилишна до основно до средно училиште.

Подолу ќе најдете линкови до сите НАЈДОБРИ пролетни научни проекти; многумина имаат бесплатни активности за печатење за да ги придружуваат. Може да започнете со преземање на БЕСПЛАТНИТЕ пролетни СТЕМ картички подолу!

Друг одличен ресурс за бележење е нашата Страница за печатење за пролет . Тоа е растечки ресурс за брзи проекти.

Содржина
 • Пролетни активности за сите возрастиза да се обидете
  • Кликнете овде за да ги добиете вашите пролетни STEM картички за печатење!
 • Список на практични пролетни активности
  • Дознајте за растенијата и семињата
  • Виножито Активности
  • Временски Активности
  • Геолошки Активности
  • Активности на тема природа (исто така и бубачки)
  • Дознајте за животните циклуси на бубачки
 • Лапитутки за животниот циклус
 • Активности за Денот на планетата Земја за пролет
 • Бонус пролетни активности
 • Пролетниот пакет за печатење

Кликнете овде за да ги добиете вашите пролетни STEM картички за печатење!

Список на практични пролетни активности

Кликнете на секоја врска подолу за целосниот список за набавки и упатствата за поставување . Ние се стремиме да ги направиме сите наши активности и проекти што е можно поостварливи и со густ буџет. Не мора да бидете ракетен научник за да ја споделите науката со децата!

Дознајте за растенијата и семињата

Како растат растенијата и што им треба е од витално значење за нашиот секојдневен живот! Од одгледување семки од грав до расчленување цвеќиња, можете да научите сè за овој важен биолошки процес на која било возраст!

Ртење на семе од грав

Овој експеримент за ртење на семе од грав е еден од најпопуларните научни експерименти на нашата страница. Направете ваша тегла за семиња и погледнете како семињата растат под земја од птичја перспектива. Многу е лесно да се постави во затворен простор и да се прави со голема група!

Пак за печатење Bean Seed

Додајте го овој бесплатен пакет од животниот циклус на грав за печатење во вашето семетегла за 'ртење проект за продолжување на учењето!

Растете семиња во лушпи од јајца

Набљудувајте го растот на семето со растење на семиња во лушпи од јајца . Зачувајте ги лушпите од јајцата од појадок, засадете семиња и на секои толку денови набљудувајте како тие растат. Садењето семиња е секогаш хит.

Како дишат растенијата

Соберете неколку свежи листови од градината и дознајте за како растенијата дишат со овој лесен за- поставете ја пролетната активност.

Растителни клетки

Дознајте за растителните клетки и креирајте колаж со клетки користејќи бесплатен образец за пролетен проект STEAM!

Животен циклус на растенијата

Истражете го животниот циклус на растенијата со овој бесплатен работен лист за животниот циклус на растенијата што може да се печати . За помладите деца, испечатете го овој бесплатен животен циклус на растенијата во боја по пакет со број !

Цвеќиња што ја менуваат бојата

Претворете ги белите цветови во виножито во боја и дознајте за деловите од цветот истовремено со експериментот за промена на бојата на цвеќето.

Лесни цветови за растење со децата

Засадете неколку семиња и одгледувајте свои цвеќиња со нашиот лесен цвеќиња да растат гу иде.

Растете тревна глава

Или растете тревна глава за разигран пролетен научен проект.

Глави трева во шолја

Направете цвеќиња од филтер за кафе

Истражете го шарениот свет на науката се среќава со уметноста со „направи сам“ цвеќиња за филтер за кафе. Направете букет за некој посебен.

Растете кристални цвеќиња

Направете неколкуизладете ги извртените цвеќиња за чистење цевки и претворете ги во кристални цветови со едноставни состојки.

Научете како повторно да одгледувате зелена салата

Дали знаете дека можете повторно да одгледувате одредени зеленчуци од нивните стебленца токму на шанкот во кујната? Еве како повторно да одгледувате зелена салата.

Погледнете како водата патува низ вените на листовите

Дознајте за како водата патува низ вените на листовите со децата оваа пролет .

Предучилишна активност за цвеќе

Истражувајте ги вистинските цвеќиња со активноста 3 во 1 цвет за топење мраз, сортирање и идентификување на деловите на цветот и доколку постои време, забавна канта за сензори за вода.

Делови од дисекција на цвеќе

За постарите деца, истражете ја оваа активност за секција на цвеќе со бесплатни делови од цвет што може да се печати!

Дознајте за фотосинтезата

Што е фотосинтеза, и зошто е толку важна за растенијата?

Направете домашна стаклена градина

Љубопитни сте како функционира стаклена градина? Направете стаклена градина од рециклирано пластично шише.

Виножито Активности

Без разлика дали ја истражувате физиката на светлината или сакате да се вклучите во проекти на тема виножито, таму има многу опции за сите возрасни групи.

Како се формираат виножитото

Како се формира виножито? Истражете ја науката за светлината за да создадете виножита околу вашата куќа користејќи различни методи.

Расте Кристални виножита

Растете кристални виножита користејќикласичен рецепт за одгледување кристали со средства за чистење на боракс и цевки.

Обидете се со Виножито во тегла

Супер лесна наука за кујната која користи шеќер, вода и бои за храна. Истражете ја густината на течностите за да создадете r виножито во тегла.

Изматете го Rainbow Slime

Научете како да направите најлесно Лигите на виножитото некогаш и создадете виножито од бои!

Измешајте го Rainbow Oobleck

Направете Rainbow oobleck користејќи основни кујнски состојки. Истражете не-њутнова течност со вашите раце. Дали е тоа течност или цврста?

Експеримент за пешачка вода

Истражете го капиларното дејство и мешањето на боите со демонстрација на вода што оди.

Домашен спектроскоп

Направете Спектроскоп DIY за да го видите целиот спектар на бои со секојдневни материјали.

ПРОВЕРЕТЕ ПОВЕЌЕ>>> Научни активности на Виножито

Активности за времето

Временските активности се одличен додаток на плановите за пролетни часови, но се доволно разновидни за да се користат во секое време од годината, особено затоа што сите ние доживуваме различни клими. Видете ги сите наши метеоролошки активности за деца овде.

Крем за бричење Rain Cloud

Пробајте го овој класичен крем за бричење дождовен облак за деца од предучилишна возраст и градинки. На децата ќе им се допадне и сензорниот и практичното играње!

Како се формираат облаците?

Овој едноставен Облак во режим на тегла л учи како се формираат облаците.

Торнадо во аШише

Оваа забавна активност Торнадо во шише сигурно ќе биде возбудлива за децата од предучилишна возраст.

Како функционира циклусот на водата

Вода Циклусот во вреќа е одличен начин за воведување на водниот циклус.

Измерете ја насоката на ветрот

Направете направи анемометар за да ја измерите насоката на ветрот.

Проект за идентификација на облак

Направете ваш сопствен прегледувач на облак и извадете го надвор за едноставна Идентификација на облак . Вклучено е бесплатно за печатење.

Геолошки активности

Нашите геолошки активности постојано растат бидејќи моето дете сака камења! Карпите се фасцинантни и не сакате да го пропуштите нашиот мини пакет БЕСПЛАТЕН Биди колекционер! Одете на прошетка и видете што можете да најдете.

Edible Rock Cycle

Направете свој вкусен јадлив рок циклус за да ја истражите геологијата!

Геодни кристали за јадење

Научете како да направите геодни кристали за јадење користејќи едноставни состојки Се обложувам дека веќе ги имате.

Како се формираат кристалите на солта?

Дознајте како се формираат кристалите на сол од испарувањето на водата, исто како и на Земјата.

LEGO Layers of Earth

Истражете ги слоевите под површината на Земјата со едноставни LEGO слоеви на активноста на Земјата. Погрижете се да го побарате бесплатниот пакет за печатење.

LEGO почвени слоеви

Изградете модел на слоевите на извалкајте со LEGO и испечатете го пакетот со слободни слоеви почва.

Тектонски плочи

Обидете сеоваа практична тектонски плочи модел активност за да дознаете повеќе за земјината кора.

Ерозија на почвата

Користете крекери за да набљудувате како се јавува ерозијата на почвата , и зграпчете го бесплатниот пакет активности за печатење.

LEGO Почвени слоеви

Активности на темата природа (исто така и бубачки)

Дали сте подготвени да излезете надвор? Ако сте премногу долго соработувани или дури и ако треба да додадете нови идеи на вашето постоечко време на отворено, природата е исполнета со можности за неверојатни научни и STEM активности! Зафатете ги децата и дајте им нешто да работат оваа сезона со овие природа активности и принталиви !

Онаменти од семе од птици

Направете едноставни птичји семиња украси и уживајте во оваа забавна пролетна активност за набљудување птици.

Направи сам храна за птици

Направивме сам фидер за птици за зима; сега пробајте го овој лесен картонски хранител за птици за пролет!

Бубамара занает и животен циклус за печатење

Направете едноставен занает за бубамара во ролна тоалетна хартија и додајте го овој бесплатен живот за бубамара што може да се печати циклус пакет за практична забава и учење!

Пчела занает и Bee Lapbook Project

Направете едноставна пчела во ролна тоалетна хартија и изградете ја оваа лаптоп за животниот циклус на пчелите за да дознаете за овие важни инсекти !

Magic Mud and Earthworms

Направете серија волшебна кал со лажни црви и користете го бесплатниот животен циклус на дождовни црви за печатење !

Креирај јадливЖивотен циклус на пеперутки

Направете животен циклус на пеперутки што може да се јаде за да дознаете повеќе за пеперутките и земете го овој бесплатен животен циклус и активности на пеперутките што ќе го придружуваат. Совет: Не сакате да го направите за јадење? Наместо тоа, користете тесто за играње!

Креирајте отпечатоци од сонце

Направете отпечатоци од сонце користејќи предмети околу куќата и сончевите зраци.

Природа наука Discovery Bottles

Погледнете низ вашиот двор и истражете што расте за пролет! Потоа направете ги овие пролетни шишиња за природни науки . Додајте ги во предучилишен центар или употребете ги со постарите деца за цртање и запишување на набљудувања.

Составете научна табела на отворено

Охрабрете го вашиот млад научник да истражува и експериментира на отворено кога ќе се загрее времето со научна табела на отворено.

Дознајте за животните циклуси на бубачки

Користете ги овие бесплатни душеци за тесто од животниот циклус на бубачки за да истражите различни грешки!

Изградете куќа за пчели

Создадете едноставна пчелна куќа за да ја привлечете локалната природа.

Изградете хотел за инсекти

Направете пријатен хотел за бубачки за посета на инсекти и други бубачки во градината.

Bee Hotel

Life Cycle Lapbooks

Имаме фантастична колекција на подготвени за печатење овде кои вклучуваат се што ви треба за пролет и во текот на целата година. Пролетните теми вклучуваат пчели, пеперутки, жаби и цвеќиња.

Активности за Денот на планетата Земја заПролет

Можете да ги најдете сите наши најпопуларни активности за Денот на планетата Земја овде . Еве неколку омилени за да почнете да размислувате за Денот на планетата Земја!

 • Направете домашни бомби од семиња
 • Пробајте ја оваа уметничка активност за Денот на планетата Земја
 • Рециклирање мат за тесто за играње
 • Работен лист со јаглероден отпечаток

Бонус пролетни активности

Пролетни занаетиSpring SlimeSpring Printables

Prentable Spring Pack

Ако сакате да ги земете сите материјали за печатење на едно погодно место плус ексклузиви со пролетна тема, нашиот 300+ страница Spring STEM Project Pack е она што ви треба!

Време, геологија , растенија, животни циклуси и повеќе!

Скролај на врв