85 Активности во летниот камп - Мали канти за мали раце

Нема повеќе „не знам што да правам“! Дознајте како да планирате активности за летен камп дома или со група деца. Над 80 забавни активности за летен камп направени за вас. Од научни експерименти до занаети, како и градежни активности и сензорна игра.

ЗАБАВНИ АКТИВНОСТИ ЗА ЛЕТНИОТ КАМП

АКТИВНОСТИ НА ЛЕТНИОТ КАМП

Летото може да биде напорно време, па затоа не додадовме проекти кои ќе потраат тон на време или подготовка да се направи. Повеќето од овие активности на летен камп може да се направат лесно со буџет, со варијации, размислувања и прашања кои ја продолжуваат активноста додека имате време да го направите тоа.

Ги организиравме овие забавни активности на летен камп во тематски недели за вас. Слободно изберете и изберете ги темите што најмногу ќе ги сакаат вашите деца! Активностите вклучуваат уметност и занаети, научни експерименти, градење и правење работи, сензорна игра, готвење и друго.

Постојат активности погодни за сите возрасти! Од мали деца до деца од предучилишна возраст до основни деца. Користете ги темите за да завршите по една активност дневно во текот на една недела. Алтернативно, може да ги искористите овие идеи со група деца и да поставите неколку активности како станици помеѓу кои ќе се ротирате.

Што и да одберете, децата сигурно ќе се забавуваат, ќе научат нешто ново и ќе ги развијат своите вештини. Плус, нема да се вадите за коса прашувајќи се што ќе прават децата цело ова лето!

НАЈДОБРИТЕ АКТИВНОСТИ ЗА ЛЕТЕН КАМП

Кликнете налинковите подолу за да дознаете повеќе за секоја од овие забавни теми за летен камп.

Активности на уметнички летен камп

Уметничкиот камп е многу забавен за деца од сите возрасти! Создавајте и учите со цела недела шарени, понекогаш неуредни и неочекувани, целосно изводливи уметнички активности.

Уметничките проекти им помагаат на децата да развијат координација на бои, фини моторни вештини, препознавање шаблони, вештини за ножици, како и да ја зголемат својата независност.

Создадете летна уметност со пупки и уметност за сладолед. Уживајте во уметноста инспирирана од познати уметници со портретот на Фрида Кало и уметничкиот проект со риба Полок. Направете слика со воден пиштол, четки за боја на природата, со дување меурчиња и со мушичка. Да навистина! На децата ќе им се допадне!

Кликнете овде за… Летен уметнички камп

Летен камп на тули

Активностите на летниот камп на тули ќе бидат најважниот момент на летото на вашиот LEGO ентузијаст! Овие забавни научни активности со користење на тули за градење се толку забавен начин за учење.

Направете мермерна патека и потоа тестирајте ја. Користете ги тие цигли за да изградите брана, патент, па дури и катапулт. Направете автомобил со балон што всушност се движи и комбинирајте забавна хемиска реакција и цигли за да изградите вулкан.

Кликнете овде за… Летен камп со тули

Хемија Активности за летен камп

Хемија Летниот камп е одличен начин да се истражат хемиските реакции и многу повеќе со деца од сите возрасти.

Овие едноставни хемиски експериментиќе ги поттикне вештините за решавање проблеми и набљудување. Дури и најмалите деца можат да уживаат во едноставен научен експеримент.

Разнесувајте балон со забавна хемиска реакција што гази. Дознајте што се случува кога ќе додадете оцет во млекото. Направете еруптирачки киселински вулкан од лимон и повеќе.

Кликнете овде за… Che мистри Летен камп

Готвење летен камп Активности

Активности за летен камп за готвење со научна тема. Дали знаете дека готвењето е исполнето со многу повеќе наука отколку што би очекувале! Заборавете на колачите, на децата ќе им се допаднат овие лесни научни активности што можат да ги јадат!

Направете шарени геоди од бонбони, па дури и циклус на карпи за јадење. Гответе го лебот во кесичка, а прелијте го со домашен путер во тегла. Уживајте во ладен сладолед во кесичка совршена за лето и повеќе.

Кликнете овде за… Летен камп за готвење

Активности на летен камп на диносаурусите

Овие активности за летен камп на диносаурусите ќе ги одведат вашите деца во авантура назад во времето кога диносаурусите талкаа по Земјата! Децата од сите возрасти ќе уживаат да си играат и да учат со овие научни активности на тема диносауруси!

Играјте со газирани дино јајца, одете на дино копање, правете фосили од солено тесто, изведувајте замрзнати јајца од диносаурус и многу повеќе.

Кликнете овде за… Летен камп на диносауруси

Активности на летен камп во природа

Овие активности за летен камп во природата се забавен начин за децата да излезете на отворено и истражувајте. Има толкумногу прекрасни работи од кои може да се набљудуваат и да се учи во нашите дворови.

Направете хранител за птици за да гледате птици и изградете хотел за бубачки. Соберете неколку лисја и дознајте за дишењето и повеќе.

Кликнете овде за… Природен летен камп

Активности за летен камп во океанот

Многу од нас одиме на плажа за лето, но што ако ви го донесеме океанот? Оваа недела полна со активности на тема океанот прави забавен летен камп за деца во Океан!

Поставете демонстрација за ерозија на плажа. Дознајте што се случува со школките кога океанот ќе стане кисел. Создадете слоеви на океанот, истражете како китовите остануваат топли во многу ладна вода, дознајте за светлечките медузи и повеќе.

Кликнете овде за... Летен камп на океанот

Активности за летен камп по физика

Воведете ги вашите љубители на науката со физиката ова лето со овие активности на летен камп на тема физика.

Иако физиката може да изгледа тешка, постојат многу научни принципи во физиката кои всушност се дел од нашето секојдневно искуство уште од мали нозе!

Направете ваш сопствен воздушен вител топ, пуштете музика со вода ксилофон и изградба на ветерница. Експериментирајте со пловечки чамец, свеќа што се крева во вода и повеќе.

Кликнете овде за… Летен камп по физика

Активности на сензорен летен камп

Оставете ги децата да учат и истражуваат со сите нивни сетила со активностите на Летен камп на сетилата! Помладите деца ќе се забавуваат соовонеделни сензорни активности. Погоден за мали деца до деца од предучилишна возраст!

Ние ги сакаме сетилните активности! Сензорната игра им помага на децата да учат преку нивните сетила, допир, вид, мирис, вкус и слух, на начини што можеби не ги доживеале досега.

Играјте си со магијата кал! Креирајте со тесто од јагоди, тесто со светкаво самовили или тесто од колаид без вкус. Станете малку неуредна и влажна со сапун пена. Добијте мали раце кои си играат со кинетичкиот песок, песочната пена и повеќе.

Кликнете овде за... Сензорна сума мер камп

Летен камп „Slime“

Летниот камп „Slime“ ќе им го направи летото на вашите деца за паметење! Децата САКААТ лигите и тие ќе бидат експерти за лигите до крајот на овие активности во летен камп. Плус, правењето лигите мора да биде една од нашите омилени научни активности за сите времиња!

Не се создаваат сите лиги еднакви! Поминавме години усовршувајќи ги нашите рецепти за лигите и ќе ве научиме како да правите и да се забавувате со сите видови лиги ова лето.

Уживајте во лесен и мек слуз од облаци. Обидете се да се изедначи како слуз од путер. Додадете една посебна состојка во крцкавиот лигите. Играјте со слуз од табла, магнетна слуз и повеќе.

Кликнете овде за… Слајм Су летен камп

Вселенски летен камп

Овие активности во вселенски летен камп ќе ги одведат вашите деца во авантура надвор од овој свет! Очигледно, не можеме да патуваме во вселената. Следниот најдобар чекор до практично искуство за учењесо вселената се овие проекти за вселенска тематика на науката и уметноста.

Направете јадливи фази на месечината Орео. Уживајте во проектот STEAM со газирана месечина. Дознајте за соѕвездијата што можете да ги видите на ноќното небо. Тестирајте ги вашите инженерски вештини додека градите вселенски шатл и сателит, и многу повеќе.

Кликнете овде за… Space Летен камп

STEM Summer Camp

STEM активностите се толку лесна работа во лето со деца! Проектите не мора да бидат големи, детални или екстравагантни за да ги претстават можностите за учење кои се придржуваат до децата додека учат и растат.

Овие активности на летен камп на STEM, вклучувајќи инженерски проекти, научни експерименти и STEM предизвици. Направете катапулт, изградете мермерен тобоган и разнесете балон со хемиска реакција. Земете го предизвикот за кулата за шпагети и предизвикот за силни мостови, и повеќе.

Кликнете овде за… СТЕМ Сум мер камп

Вода Научен летен камп

Што е позабавно во лето од учење и играње со вода! Летен камп за наука за вода е одличен начин да ја истражите науката и да се забавувате со секакви експерименти со вода.

Истражувајте го топењето на мразот, тестирајте што се раствора во вода, гледајте како оди водата, искористете го предизвикот за лабораторија со пени и многу повеќе.

Кликнете овде за... Летен камп за наука за вода

САКАТЕ ЦЕЛОСНО ПОДГОТВЕНА ЛЕТНА НЕДЕЛА? Плус, ги вклучува сите 12 недели со тематски мини кампови за печатењеприкажано погоре.

Кликнете овде за целосниот пакет активности за летен камп!

Скролај на врв