Како да направите крцкав лигите - мали канти за мали раце

Можеби не можете да се заситите од лигите и сакате да го земете подалеку од едноставните и основни рецепти за лигите. Или можеби имате група деца кои сакаат да се обидат да направат лигите на секој начин што може да се замисли и сакаат да ги истражуваат кул текстурите таму! Па, еве го нашиот нов рецепт за крцкави лиги или тиња од рибни чинии , супер едноставно и супер забавно за правење!

КАКО ДА НАПРАВИТЕ КРЦВАСКИ СЛАЈМ

КАКО ГИ ПРАВИ КРСКИ РИБЕН ЛИГ?

Рибни мониста, секако! Кој би помислил дека има толку многу интересни работи за мешање во нашите рецепти за слајм! Имаме доста идеи за лиги да споделиме, и секогаш додаваме повеќе. Нашиот рецепт за крцкави или крцкави лигави е уште еден НЕВЕРОЈАТЕН рецепт за лигите што можеме да ви покажеме како да го направите!

МОЖЕ ДА ВИ ВИ се допаѓа и: DIY Floam Slime

О, и лигите се исто така наука, затоа не пропуштајте ги одличните информации за науката зад оваа лесна тиња од рибни чинии подолу. Гледајте ги нашите прекрасни видеа со лигите и видете колку е лесно да се направи најдобриот слајм!

Веќе нема потреба да печатите ЦЕЛ блог пост за само еден рецепт!

Добијте ги нашите основни рецепти за лигите во формат кој е лесен за печатење за да можете да ги исфрлите активностите!

—>>> БЕСПЛАТНИ КАРТИЧКИ ЗА РЕЦЕПТ ЗА СЛАЈМ

ОСНОВНИ РЕЦЕПТИ ЗА СЛАЈМ

Сите наши празници, сезонски, а секојдневните шлајмови користат еден од петте основни рецепти за лигите кои се многу лесни за правење! Ние правиме лигите ситевреме, и овие станаа нашите омилени рецепти за лигите!

Овде го користиме нашиот рецепт Saline Solution Slime . Слајм со солен раствор е еден од нашите омилени сензорна игра рецепти! Ние го правиме ЦЕЛО време, бидејќи е толку брзо и лесно за матење. Четири едноставни состојки (едната е вода) се се што ви треба. Додадете боја, сјај, светки и тогаш ќе завршите!

Каде да купам солен раствор?

Го земаме нашиот солен раствор во самопослуга! Можете да го најдете и на Amazon, Walmart (Equate), Target (Up and Up Brand), па дури и во вашата аптека. Овој тип на солен раствор мора да содржи борна киселина и натриум борат. Не можете да направите домашен солен раствор со сол и вода.

Сега, ако не сакате да користите солен раствор, можете апсолутно да тестирате еден од нашите други рецепти за лигите користејќи ги активаторите на лигите, течниот скроб или боракс во прав. Ние ги тестиравме сите овие рецепти со еднаков успех!

ЗАБЕЛЕШКА: Откривме дека специјалните лепила на Елмер имаат тенденција да бидат малку полепливи од обичниот проѕирен или бел лепак на Елмер, и така, ако сте со помош на светкав лепак, ние секогаш го претпочитаме нашиот основен рецепт за блескав лигите од 2 состојки.

НАУКАТА ЗА НАШИОТ КРРСКИ СЛАЈМ

Секогаш сакаме да вклучиме малку домашна наука за лигите овде! Слајм е одлична демонстрација на хемијата и децата исто така го сакаат! Мешавини, супстанции,полимери, вкрстено поврзување, состојби на материјата, еластичност и вискозност се само неколку од научните концепти што може да се истражат со домашна слуз!

Што е всушност науката за лигите? Боратните јони во активаторите на лигите (натриум борат, боракс во прав или борна киселина) се мешаат со лепак PVA (поливинил ацетат) и ја формираат оваа ладна растеглива супстанција. Ова се нарекува вкрстено поврзување!

Лепакот е полимер и се состои од долги, повторувачки и идентични нишки или молекули. Овие молекули течат една покрај друга одржувајќи го лепилото во течна состојба. Сè додека…

Не ги додадете боратните јони во смесата,  и потоа таа ќе почне да ги поврзува овие долги нишки заедно. Тие почнуваат да се заплеткуваат и се мешаат додека супстанцијата не е помалку како течноста со која сте почнале и погуста и гумена како лигите! Слајмот е полимер.

Замислете ја разликата помеѓу влажните шпагети и преостанатите шпагети следниот ден. Како што се формира лигите, заплетканите нишки на молекула се многу слични на грутка шпагети!

Дали лигите се течни или цврсти?

Ја нарекуваме нењутнова течност бидејќи е малку од двете! Експериментирајте со правење лигите повеќе или помалку вискозни со различни количества на монистра од пена. Можете ли да ја промените густината?

Дали знаевте дека лигите се усогласуваат со стандардите за наука на следната генерација (NGSS)?

Тоа го прави и можете да користите слуз за да ги истражите состојбите на материјата и нејзинитеинтеракции. Дознајте повеќе подолу…

  • NGSS градинка
  • NGSS прво одделение
  • NGSS второ одделение

РЕЦЕПТ ЗА КРЦВАЧКИ СЛАЈМ

Супер едноставен слајм, но нова кул текстура користејќи основен рецепт за лигите! Малите мониста од рибни чинии се одлична мешавина за лигите!

Подгответе ги залихите за оваа крцкава тиња од чинии. Можете да измешате неколку различни бои и да ги споите заедно. Сепак, имајте на ум дека ако изберете нијанси кои се навистина спротивставени, на крајот можете да добиете матна боја.

СОСТОЈКИ ЗА КРЦВАЧКИ СЛАЈМ:

  • 1/ 2 шолји проѕирен или бел PVA училишен лепак
  • 1 лажица солен раствор (мора да содржи борна киселина и натриум борат)
  • 1/2 чаша вода
  • 1/4-1 /2 лажички сода бикарбона
  • Боја за храна
  • 1/3 шолја Fishbowl Beers

КАКО ДА СЕ НАПРАВИ КРЦКАТА СЛАЈМ

ЧЕКОР 1:  Во сад измешајте 1/2 чаша вода и 1/2 чаша лепак за целосно да се соединат.

ЧЕКОР 2 : Сега е време да додадете боја за храна! Запомнете кога ќе додадете боја на белиот лепак, бојата ќе биде посветла. Користете јасен лепак за тонирани бои со скапоцен камен!

ЧЕКОР 3: Промешајте 1/4- 1/2 лажиче сода бикарбона и добро измешајте.

Сода бикарбона помага да се зацврсти и формира лигите. Можете да си играте со тоа колку ќе додадете, но ние претпочитаме помеѓу 1/4 и 1/2 лажиче по серија. Постојано ме прашуваат зошто ви е потребна сода бикарбоналигите. Сода бикарбона помага да се подобри цврстината на лигите. Можете да експериментирате со вашите сопствени соодноси!

ЧЕКОР 4:  Додајте ги зрната од рибја во смесата и измешајте.

Додадете 1/4 чаша – 1/3 чаша од крцкавите монистра. Ако додадете премногу, тие ќе го направат слузот покршлив и нема да има прекрасно растегнување. Плус, вишокот може да испадне додека играте. Сè уште ќе добиете неколку мониста што сакаат да испаднат. Но, во најголем дел, тие убаво остануваат во лигите.

ЧЕКОР 5: Сега е време да го додадете вашиот активатор на лигите. Измешајте 1 лажица солен раствор и мешајте додека лигите не се формираат и не се оттргнат од страните на садот.

СОВЕТ ЗА СЛАЈ: Ако лигите сè уште се чувствуваат премногу лепливи, можеби ќе ви требаат уште неколку капки солен раствор. Како што спомнав погоре, почнете со фрлање неколку капки од растворот на рацете и месење на лигите подолго. Секогаш можете да додадете, но не можете да одземете!

Запомнете дека вашиот солен раствор треба да содржи некоја комбинација од натриум борат и борна киселина или барем една или другиот. Тие се нарекуваат активатори на лигите. Ако содржи само борна киселина, можеби ќе треба да додадете уште малку {но полека додавајте мали количини}. Овие состојки се она што ја прави хемиската реакција со PVA лепилото за да се добие текстурата на лигите, па затоа е многу важно!

ЧЕКОР 6:  Почнете да ја месите лигите! На почетокот ќе изгледа жилаво, но само работете гонаоколу со рацете и ќе забележите промени на конзистентноста. Можете да го ставите и во чист сад и да го оставите на страна 3 минути, а ќе ја забележите и промената на неговата конзистентност. . Откако ќе ја добиете посакуваната конзистентност на лигите, време е да се забавувате! Колку може да се истегнете без да се скрши лигите?

STRETCHY SLIME наспроти STICKY SLIME

Која лигите е најрастегната? Овој рецепт за лигите е убедливо мојот најомилен рецепт за слуз за растеглив лигите! Без сомнение, полеплива лигите ќе биде потешка лигите. Помалку леплива слуз ќе биде поцврста лигите. Сепак, не секој сака леплива слуз! Како што продолжувате со месење на лигите, лепливоста ќе се намали.

Преместувањето со сода бикарбона и солината ќе ја промени конзистентноста на лигите на потенки или подебели. Имајте на ум дека секој рецепт ќе излезе малку поинаков во секој даден ден. Ова е навистина одличен хемиски експеримент, а една од работите што ќе ги научите е дека лигите треба да се растегнуваат полека.

Можете да експериментирате и со различни количини додадени зрна од рибни чинии. Измешајте забавни бои за да се вртите заедно. Овој неонски сина и зелена тиња се претвори во ладна морска пена во зелена боја како што се мешаа двете бои. Имаме дури и идеи како лигите да ги претвориме во аSlime Science project !

КАКО ЈА ЧУВАТЕ СЛАЈМ?

Слајмот трае доста долго! Добивам многу прашања во врска со тоа како го чувам мојот слуз. Ние користиме контејнери за повеќекратна употреба во пластика или стакло. Погрижете се да ја одржувате вашата лига чиста и ќе трае неколку недели.

Ако сакате да ги испратите децата дома со малку лигите од камп, забава или проект во училница, би предложил пакети со контејнери за повеќекратна употреба од продавницата за долари или самопослуга, па дури и од Амазон.

Додавањето на овие јасни зрна од рибни чинии го прави да изгледа како меурчиња во лигите! Еве една забавна идеја, додадете пластична риба! Ги најдовме овие забавни мали стаклени контејнери во продавницата за занаети кои изгледаат дури и како мали рибни чинии.

Подготвувањето домашен лигите е навистина лесно штом ќе го искористите. Не се откажувајте ако не испадне како што се надевавте првиот пат. Новиот рецепт секогаш вклучува малку обиди и грешки, но ние сме навистина задоволни со сите наши домашни рецепти за лигите и од тоа колку се лесни за употреба.

ПОВЕЌЕ ЗАБАВНИ РЕЦЕПТИ ЗА СЛАЈМ ЗА НАПРАВУВАЊЕ

Слајм од глинаМеки лигитеКрцкави лигитеЛигите од бел слезРецепти за јадење лигиЧиста лигитеСјајниот лепак лигитеЛигите од бораксСјај во темната лига

КАКО ДА НАПРАВЕТЕ КРЦВАСКИ СЛАЈМ

Кликнете на врската или на сликата подолу за повеќе неверојатни домашни рецепти за лигите.

Скролај на врв