Мојот омилен рецепт за лигите досега! - Мали канти за мали раце

Ако сакате да научите како да правите лигите, треба да го користите мојот омилен рецепт за лигите. Ова е најдобриот рецепт за лигите досега! Рецепт за бонус лигите, лесно е да направите меки лигите со само една дополнителна состојка од слуз. Секој треба барем еднаш да проба да направи домашен слајм, и ова е тоа! Зграпчете го бесплатниот рецепт за печатење и започнете денес.

Making Slime With Kids

Децата сакаат да си играат со истегнување, меки лигите во нивните омилени slime бои! Правењето лигите е уште позабавно кога додавате крема за бричење со пена.

Имаме многу лесни начини за правење лигите за споделување и секогаш додаваме повеќе. Проверете го мојот омилен рецепт за лигите досега за два лесни начини за правење лигите!

О, и лигите е наука исто така, затоа не пропуштајте ги одличните информации за науката зад овој лесен лигите подолу. Гледајте ги нашите прекрасни видеа со лигите и видете колку е лесно да се направи најдобриот слајм!

Содржина
 • Правење слајм со деца
 • Различни начини за правење лигите
 • Организирајте забава за правење лигите
 • Наука за лигите
 • Нашиот омилен рецепт за лигите
 • Како да направите лигите помалку лепливи
 • Бонус рецепт: FLUFFY SLIME
 • Колку долго трае лигите?
 • Повеќе кул рецепти за лигите што треба да ги пробате
 • Корисни ресурси за правење лигите
 • Зграпчете го врвниот пакет водич за лигите

Различни начини за правење лигите

Сите наши празнични, сезонски и секојдневни домашни лиги користат еденод пет основни рецепти за лигите кои се многу лесни за правење! Постојано правиме лигите, а тие станаа нашите омилени рецепти за лигите!

Секој од нашите основни рецепти за лигите користи различен активатор на лигите. Видете ја нашата листа на активатори на лигите.

Овде го користиме нашиот рецепт Солен раствор Слајм . Слајм со солен раствор или контактен раствор е еден од нашите омилени рецепти за сензорни игри ! Ние го правиме ЦЕЛО време затоа што е многу брзо и лесно да се измати.

Ако сакате да научите како да направите слуз со сода бикарбона ова е рецепт! Четири едноставни состојки (едната е вода) се се што ви треба. Додадете боја, сјај или светки, и тогаш ќе завршите!

Каде да купам солен раствор?

Го земаме соленот решение во самопослуга! Можете исто така да го најдете на Amazon, Walmart, Target (мојот омилен), па дури и во вашата аптека.

Сега, ако не сакате да користите солен раствор, можете апсолутно да тестирате еден од нашите други основни рецепти кои користат активатори на лигите како течен скроб или боракс во прав. Ги тестиравме сите овие рецепти со еднаков успех!

ЗАБЕЛЕШКА: Откривме дека специјалните лепила на Елмер имаат тенденција да бидат малку полепливи од обичниот проѕирен или бел лепак на Елмер, и така за овој тип од лепак, ние секогаш ги претпочитаме нашите 2 состојки основен рецепт за блескав лигите.

Домаќини на забава за правење лигите

Секогаш мислев дека слузот е исто такатешко е да се направи, но потоа го пробав! Сега сме навлечени на тоа. Земете малку солен раствор и PVA лепак и започнете!

Направивме дури и слајм со мала група деца за забава со слајм! Овој рецепт за лигите подолу, исто така, прави одличен лигите за употреба во училницата!

Slime Science

Ние секогаш сакаме да вклучиме малку домашна наука за лигите овде! Слајм е одлична демонстрација на хемијата и децата исто така го сакаат! Мешавините, супстанциите, полимерите, вкрстено поврзување, состојбите на материјата, еластичноста и вискозноста се само неколку од научните концепти што може да се истражат со домашна слуз!

Што е всушност науката за лигите? Боратните јони во активаторите на лигите (натриум борат, боракс во прав или борна киселина) се мешаат со лепак PVA (поливинил ацетат) и ја формираат оваа ладна растеглива супстанција. Ова се нарекува вкрстено поврзување!

Лепакот е полимер и се состои од долги, повторувачки и идентични нишки или молекули. Овие молекули течат една покрај друга и го одржуваат лепилото во течна состојба. Се додека...

Во смесата не ги додадете јоните на бората, а таа потоа почнува да ги поврзува овие долги нишки заедно. Тие почнуваат да се заплеткуваат и се мешаат додека супстанцијата не е помалку како течноста со која сте почнале и погуста и гумена како лигите! Слајмот е полимер.

Замислете ја разликата помеѓу влажните шпагети и преостанатите шпагети следниот ден. Како што се формира лигите, назаплетканите молекули се многу слични на грутка шпагети!

Дали лигите се течни или цврсти?

Ние ја нарекуваме не-Њутнова течност бидејќи е малку од двете! Експериментирајте со правење лигите повеќе или помалку вискозни со различни количества на монистра од пена. Можете ли да ја промените густината?

Дали знаевте дека лигите се усогласуваат со стандардите за наука на следната генерација (NGSS)?

Тоа го прави и можете да го користите создавањето лигите за да ги истражите состојбите на материјата и нејзините интеракции. Дознајте повеќе подолу…

 • NGSS градинка
 • NGSS прво одделение
 • NGSS второ одделение

Преземете вашите БЕСПЛАТНИ картички за рецепти за лигите за печатење!

Нашиот омилен рецепт за лигите

Состојки за лигите:

 • 1/2 чаша Clear or White PVA School Лепак
 • 1 лажица солен раствор (мора да содржи борна киселина и натриум борат)
 • 1/2 чаша вода
 • 1/4-1/2 лажиче сода бикарбона
 • Бои за храна, конфети, сјај и други забавни мешавини (погледнете ги резервите од лигите за предлози)

Упатства:

ЧЕКОР 1: Во сад добро измешајте 1/2 шолја вода и 1/2 чаша лепак за целосно да се соединат.

ЧЕКОР 2: Сега е време да додадете каква било прехранбена боја, сјај или конфети! Запомнете кога ќе додадете боја на белиот лепак, бојата ќе биде посветла. Користете проѕирен лепак за тонирани бои!

ЧЕКОР 3: Промешајте 1/4-1/2 лажичка сода бикарбона.

Сода бикарбона помага да се зацврсти и формира лигите. Можете да си играте наоколусо тоа колку ќе додадете, но ние претпочитаме помеѓу 1/4 и 1/2 лажичка по серија.

ЧЕКОР 4: Измешајте 1 лажица солен раствор и мешајте додека не се формира лигите и не се оттргне од страните на садот. Точно колку ќе ви треба со марката Target Sensitive Eyes, но другите брендови може малку да се разликуваат!

Ако вашата слуз се уште е премногу леплива, можеби ќе ви требаат уште неколку капки солен раствор. Како што спомнав погоре, почнете со фрлање неколку капки од растворот на рацете и месење на лигите подолго. Секогаш можете да додавате, но не можете да одземете . Се претпочита солен раствор наместо контактен раствор.

ЧЕКОР 5: Започнете со месење на лигите! На почетокот ќе изгледа жилав, но само обработете го со рацете и ќе забележите промени во конзистентноста. Можете да го ставите и во чист сад и да го оставите на страна 3 минути, а ќе ја забележите и промената на конзистентноста!

Како да го направите лигите помалку лепливи

Ако вашиот лигите е само леплив за играње, пробајте го ова…

 • Започнете со ставање неколку капки раствор на вашите раце и месење на лигите со врвовите на прстите најпрво во садот.
 • Оставете го лигите да отстојат неколку минути. Во екот на хемиската реакција на лигите, лигите ќе бидат најлепливи бидејќи е многу топла. Исто така, ќе биде супер растеглив!
 • Додајте капка или две солен раствор на лигите, но не додавајте премногу! Како што ехемиската реакција се лади, лигите ќе станат премногу гумени ако додадете премногу раствор.

Ќе ви се допадне колку лесно и еластично се прави овој лигите, а и ќе си играте со него! Откако ќе ја добиете посакуваната конзистентност на лигите, време е да се забавувате! Колку може да се истегнете без да се скрши лигите? Запомнете да притискате полека за максимално истегнување.

Обидете се да стоите на стол и држете ја дупката од лигите. Дали ќе се протега до подот без да се скрши? Како гравитацијата игра улога во оваа активност?

Рецепт за бонус: FLUFFY SLIME

Fluffy slime користи многу сличен рецепт на лигите од солен раствор погоре, но со една едноставна промена! Ќе ја отстраните 1/2 чаша вода и ќе додадете 3 чаши крем за бричење со пена! Научете како да направите лигите со крем за бричење за мека и растеглива забава!

Прво погледнете го видеото за лигите!

ЧЕКОР 1: Мерка 3- 4 натрупани чаши крем за бричење во сад. Може да експериментирате и со користење помалку крем за бричење за различни текстури!

ЧЕКОР 2: Сега е време да додадете бои за храна и/или миризливи масла од слуз! Запомнете кога ќе додадете боја на белиот лепак, бојата ќе биде посветла. Користете проѕирен лепак за тонирани бои!

ЧЕКОР 3: Следно, додадете 1/2 чаша лепак во кремот за бричење и нежно измешајте.

ЧЕКОР 4: Додадете 1/ 2 лажички сода бикарбона и измешајте.

ЧЕКОР 5: Додадете 1 лажица солен раствор (активатор на лигите) восмесата и почнете да камшикувате! Откако смесата темелно ќе ја изматите и вметнете, можете да ја извлечете со раце!

Почнете да го месите вашиот слуз! На почетокот ќе изгледа жилав, но само обработете го со рацете и ќе забележите промени во конзистентноста.

Колку долго трае лигите?

Слајмот трае доста долго! Добивам многу прашања во врска со тоа како го чувам мојот слуз. Ние користиме контејнери за повеќекратна употреба во пластика или стакло. Погрижете се да ја одржувате вашата лига чиста и ќе трае неколку недели.

Ако сакате да ги испратите децата дома со малку лигите од камп, забава или проект во училница, би предложил пакети со контејнери за повеќекратна употреба од продавницата за долари или самопослуга или дури и Амазон. За големи групи, користевме контејнери и етикети за зачини како што се гледа овде.

Ги имаме најдобрите ресурси за прегледување пред, за време и по правењето на вашиот слајм! Погрижете се да се вратите назад и да ја прочитате и науката за лигите!

Повеќе кул рецепти за лигите што треба да ги пробате

 • путер лигите
 • чист слајм
 • Облак Лигите
 • Како да направите лигите без лепак
 • Лигите за јадење
 • Како да направите лигите со пченкарен скроб

Корисни ресурси за правење лигите

Ќе најдете сè што некогаш сте сакале да знаете за тоа како да направите лигите токму овде, вклучително и како да го извадите лигите од облеката ! Ако имате прашања, само прашајте ме!

 • КАКО ДА ПОПРАВИЛЕПНИ СЛАЈМ
 • КАКО ДА ГО ИЗБЕДЕТЕ СЛАЈМ ОД ОБЛЕКАТА
 • БЕСПЛАТНИ ЕТИКЕТИ ЗА ЛИГОВИ ЗА ПЕЧАТАЊЕ!
 • НЕВЕРОЈАТИТЕ ПРИДОБИВКИ КОИ ИЗЛЕГААТ ОД ПРАВЕЊЕТО СЛАЈМ СО ДЕЦА!

Пробајте повеќе забавни домашни рецепти за лигите токму овде. Кликнете на врската или на сликата подолу.

Зграпчете го пакетот водич за ултимативен слајм

Сите најдобри домашни рецепти за лигите на едно место со многу фантастични додатоци! Ова е вашиот целосен водич за печатење за правење лигите.

Скролај на врв