Што ви е потребно за да направите лигите - мали канти за мали раце

За да научите како да правите слуз, треба да започнете со вистинските состојки за лигите. Дознајте што ви треба за да го направите најдобриот слајм. Материјалите за правење лигите лесно се наоѓаат ако знаете што барате! Зачувајте ја вашата оставата, чајната кујна за попладневните часови исполнети со лигите што се забавувате со нашата листа на препорачани залихи .

ПРЕПОРАЧНИ ЗАБРАБОКИ ЗА СЛАЈМ

СЛАЈМ ЗА ДЕЦА

  • Дали вашето дете веќе ве прашало да направите лигите?
  • Дали правењето лигите би било одлична научна демонстрација за вашето одделение?
  • Сакате да направите нешто сосема кул како на пример да направите лигите за камп со децата?
  • Дали сте збунети од тоа кои состојки за лигите треба да ги купите?

Ако одговоривте потврдно на некое од овие прашања, тогаш само треба да пробате да направите слајм. Ако веќе сте мајстор за лигите, можеби ќе најдете некои нови забавни идеи за мешање подолу!

ШТО ВИ ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ СЛАЈМ?

Не е доволно за да ги имате најдобрите рецепти за лигите, треба да ги имате и вистинските работи за лигите! Токму затоа составив лесна листа на нашите препорачани материјали за правење лигите. Резервирајте ја вашата оставата, чајната кујна и никогаш немајте досаден момент со децата!

Кликнете на сликите подолу за да ги проверите овие ставки на Амазон. Овие се партнерски врски за ваша погодност. Добивам мал процент од сите артикли купени преку Амазон коипомага да се поддржи оваа страница! Не сум компензиран од самите брендови (како оној на Елмер), туку само сакаме да ги користиме!

ЗАБЕЛЕШКА: Не можеме да гарантираме резултати од производите што не ги користиме.

КЛИКНЕТЕ ТУКА ЗА ВАШИТЕ БЕСПЛАТНИ КАРТИЧКИ ЗА РЕЦЕПТ СЛАЈМ!

НАЈДОБРИОТ ЛЕПАК ЗА ПРАВЕЊЕ СЛАЈМ

Ако немате пристап до овој тип на лепак, побарајте училишен лепак за перење PVA или лепак специјално направен за лигите. Нешто што треба да се забележи во врска со лепилото е разликата во вискозноста помеѓу белиот и проѕирниот лепак, па дури и сјајот или лепилото во боја.

Проѕирниот лепак ќе направи подебел лигите, затоа можеби ќе сакате полесно да ја разгледате количината на лигите активатор што го користите додека не се чувствувате удобно со него. Иако може да изгледа полепливо, за почеток, ако додадете премногу, ќе стане повеќе гумено.

Белиот лепак ќе направи полабав лигите! Новите обоени лепила и лепила за сјај се исто така дебели, а ние всушност развивме рецепт само за нив, погледнете го нашиот рецепт за слуз за лепак за сјај.

АКТИВАТОРИ НА СЛАЈМ

Трите главни активатори на лигите се боракс во прав, течен скроб и солен раствор/сода бикарбона. Можете да дознаете повеќе за секој поединечен активатор на лигите овде.

Можете ли да направите свој солен раствор или течен скроб? Едноставниот одговор е не, но можете да прочитате повеќе за тоа овде.

Солен раствор ЛигитеБоракс ЛигитеТечен скробСлајм

ЗАБЕЛЕШКА: Неодамна го користевме Elmer’s Magical Solution за правење лигите. Иако ја врши работата, не беше омилен меѓу моите деца тестери. Сè уште претпочитаме да користиме добар солен раствор наместо тоа. Можеби ќе треба да додадете повеќе раствор од препорачаното.

Сакате да направите лигите без боракс? Пробајте еден од нашите рецепти за лигите за јадење!

ПОДАТОЦИ ЗА ЗАБАВНИ СЛАЈМ

Ставите подолу се некои од работите што сакаме да ги имаме при рака за правење лигите. Боите за храна, сјајот и конфетите се најважни во нашиот комплет за лигите сами. На сите популарни рецепти за лигите што децата ќе сакаат да ги направат, им требаат неколку од овие мешавини за да постигнат кул текстури како што се чинија, крцкав или слуз од облак!

УНИКАТНИ ИДЕИ ЗА СЛАЈМ

Нашите уникатни рецепти за лигите користат дополнителна специјална состојка за навистина кул текстура или активност на лигите. Проверете неколку линкови до точните рецепти подолу, за да можете да видите како ги користиме овие состојки.

Добијте ги нашите основни рецепти за слуз на едноставен начин за да печатите формат за да можете да ги исфрлите активностите!

КЛИКНЕТЕ ТУКА ЗА ВАШИТЕ БЕСПЛАТНИ КАРТИЧКИ ЗА РЕЦЕПТ СЛАЈМ!

МОРА ДА СЕ ПРОБАТЕ РЕЦЕПТИ ЗА СЛАЈМ

Магнетна лигаСлајм од глинаСјај во темниот лигиСлајм што ја менува бојатакрцкав лигителигите од рибаМиризлив лигиЕкстремни Glitter SlimeUnicorn Slime

ИДЕИ ЗА ЗАБАВАЊЕ НА SLIME

Не само што лигите траат достадодека ако се складира правилно, но исто така е одлична забава или забава.

Направете САМ КОМПЛЕТ ЗА СЛАЈМ

Зошто да не земете практичен сад и да го наполните со сите основни состојки за слуз! Сега ќе можете да правите кул рецепти за лигите секој ден што сакате!

ПРЕПОРАЧАНИ ЗАДОБИ ЗА СЛАЈМ!

Заинтересирани сте да направите повеќе слајм? Проверете ги нашите сите овие неверојатни идеи за лигите!

Веќе нема потреба да печатите ЦЕЛ блог пост за само еден рецепт!

Добијте ги нашите основни рецепти за лигите во формат кој лесно се печати за да можете да ги исфрлите активностите!

КЛИКНЕТЕ ТУКА ЗА ВАШИТЕ БЕСПЛАТНИ КАРТИЧКИ ЗА РЕЦЕПТ СЛАЈМ!

Скролај на врв